1 marca 2024
Kultura i recenzje

Hołownia na Litwie jasno o prawach Polaków

Choć wielu może to zaskoczyć, marszałek Szymon Hołownia podczas pobytu na Litwie w ostry sposób zaapelował o prawo Polaków do zapisu oryginalnie brzmiących nazwisk w tym kraju.

Hołownia w poniedziałek był przyjęty przez prezydenta Litwy Gitanasa Nausėdę. Spotkał się też ze swoim litewskim odpowiednikiem Viktoriją Čmilytė-Nielsen.

Marszałek Hołownia mówił o konieczności zacieśnienia współpracy w kwestii obronności i bezpieczeństwa Polski i Litwy. Wzywał również do „zachowania jedności”.

Szymon Hołownia spotkał się również z Polakami żyjącymi na Litwie. Spotkanie nie miało jednak charakteru otwartego. Spotkanie odbyło się z głównymi politykami i urzędnikami z polskiej społeczności, działaczami społecznymi i kulturalnymi.

W trakcie tego spotkania Hołownia powiedział, że nie wszystkie interesy Polaków na Litwie zostały przez nią zagwarantowane. Zwrócił się do władz państwa, by „jak najszybciej z pożytkiem dla ludzi załatwić wszystkie sprawy, które przez lata nie były załatwiane”.

Następnie wprost wezwał do zagwarantowania Polakom prawa do oryginalnego zapisu imion i nazwisk w oficjalnych dokumentach.

– W czasach pokoju mogliśmy się spierać o znaki diakrytyczne, dzisiaj jednak potrzebujemy energii dla krytycznie ważnych rzeczy, jakim jest nasze fizyczne bezpieczeństwo. Litwa i Polska wiele rzeczy mogą razem zrobić – powiedział Hołownia.

– Będę walczył jak będę umiał o to żeby wszystkie prawa mniejszości polskiej na Litwie były respektowane – prawo do języka, prawo do edukacji, prawo do uczciwego wytyczania okręgów wyborczych, prawo do reprezentacji, które się z tym wiąże i jest kluczowe dla demokracji, bo to jest absolutny fundament, na którym można budować dalej – kontynuował.

– Chciałbym skupić się na tym, jak pomóc wszystkim tym, którzy spodziewają się wsparcia od państwa polskiego, żeby Polacy mieszkający na Litwie zawsze czuli się dumnymi obywatelami Republiki Litewskiej, jednocześnie niosąc w sercu polskość – zadeklarował Szymon Hołownia.

Ponadto ogłosił, że „projekt nowego rozdziału unii polsko-litewskiej może być perfekcyjnie rozegrany”.

kresy.pl

fot. YT/Sejm RP

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net