2 marca 2024
Kultura i recenzje

Jakie tajemnice skrywają Rotszyldowie?

Saga rodu Rotszyldów to książka, w której Egon Caesar Corti ujawnia tajemnice jednej z najbogatszych rodzin świata.

Co znajdziemy w książce Saga rodu Rotszyldów?

W książce Saga rodu Rotszyldów Egon Caesar Corti uświadamia, jak wielki wpływ na dzieje świata miała rodzina Rotszyldów. Wielu historyków ignoruję rolę, jaką rodzina ta odegrała w historii XIX wieku. Celem niniejszej książki jest ocena istotnego wpływu Rotszyldów na politykę tego okresu, nie tylko w Europie, ale na całym świecie.

Co ciekawe, ich wpływ jest ledwie wspominany w innych, bardziej obszernych publikacjach. W książce tej mamy natomiast szansę na prześledzenie całej historii Rodu – od jego małych początków aż do wielkiej pozycji, którą zdołał osiągnąć. Bogactwo tej rodziny stało się wręcz przysłowiowe. Jeśli w starożytności słowo „Krezus” oznaczało bardzo bogatego człowieka, to dziś nawet zwykli ludzie używają nazwy „Rotszyld”. W jaki sposób zgromadzili tę sumę pieniędzy i jak wielka była ich skala działalności, pozostaje w sferze domysłów: zawsze utrzymywali bliskie kontakty z tymi, którzy stopniowo przejmowali rządy nad światem, oraz umiejętnie i elastycznie wykorzystywali wydarzenia historyczne. Niewątpliwie wymagało to często oportunistycznych postaw, ale efektem było stworzenie prestiżu i siły Domu.

Dziś Rotszyldowie to wielki ród, ze wszystkimi zaletami i wadami właściwymi dla wielkiego rodu. U początków każdej dynastii znajdujemy ludzi wybitnych, czasem z powodu ich mądrości, czasem z powodu odwagi, ale zawsze bardzo aktywnych. Tak było, na swój sposób, również z Rotszyldami. Jednakże małżeństwa zawierane w ramach bliskiego pokrewieństwa, zwyczaj praktykowany przez nich w znacznie bardziej niebezpiecznym stopniu niż przez wiele domów rządzących, osłabił ich fizyczną i intelektualną energię. Dotychczas dobrą stroną mariażu w obrębie rodziny było unikanie rozproszenia władzy i bogactwa.

Bismarck miał na ten temat takie zdanie: „Poznałem ich pragnienie złota: wynika ono z tego, że każdy z nich chce zawsze przekazać każdemu ze swoich dzieci tyle, ile sam odziedziczył, co jest szaleństwem”. W ciągu około siedemdziesięciu lat, jakie upłynęły od wojny francusko-pruskiej świat był świadkiem wielkich wstrząsów. Technologia przyniosła wiele wspaniałych wynalazków; bezprecedensowy rozwój druku, samochody, samolot, radio i wiele innych zmieniło warunki egzystencji, wpływając na finanse i handel.

Jedna rzecz pozostała niezmienna przez wieki: siła pieniądza. Nierówności, które istniały od zarania świata, stały się bardziej odczuwalne, ponieważ wzrosła liczba ludzi majętnych, a tym samym, nieproporcjonalnie, tych, którym pieniędzy brakuje.

Książka dostępna już na stronie Wydawnictwa 3DOM.

Materiały promocyjne Wydawnictwa 3DOM

Portal Kontrrewolucja.net jest patronem medialnym książki

fot. 3dom.pro

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net