Lichwa bolączką ludzkości nie od dziś!

Istnieją takie choroby, które nękają ludzkość od zarania dziejów. Jak udowadnia dr Mira Modelska-Creech w swojej książce zatytułowanej „Lichwa”, jedną z takich bolączek ludzkości jest właśnie ten haniebny i godny potępienia proceder. Lichwa bowiem od stuleci dręczy zarówno bogatszych, jak i mniej zamożnych. Przez wieki szkodliwej działalności, lichwa przeobraziła się tak sprytnie, iż często wręcz jej szkodliwe działanie pozostaje ukryte i nieodczuwalne na co dzień.

Dr Mira Modelska-Creech poświęca zatem najpierw uwagę początkom procederu, odkrywając przed Czytelnikiem kolejne karty historii. Każdy, kto uważa wpływ lichwy na życie dawnych Polaków za mało znaczący, z pewnością powinien pochylić się nad tą pozycją. Zagłębiając się w książkę dr Modelskiej, Czytelnik poznaje historie Polaków sprzed wieków, których życie naznaczyło boleśnie spotkanie z nieuczciwym, złodziejskim i złowrogim geniuszem lichwiarzy. Autorka przybliża mu losy ziemskich rodzin, których majątki zostały z dnia na dzień zagrabione w świetle „prawa”. Bezczelne przejęcie całych gospodarstw i dworów, zniszczyło życie tysięcy naszych przodków.

Aby lepiej zrozumieć emocje i ból straty, dr Mira Modelska przedstawia historię dworu Stara Hańcza, jednego z wielu, które żarłocznie zagrabił Skarb Państwa. Ziemie dookoła tej pięknej posiadłości przekazano Skarbowi Państwa.

Historia Starej Hańczy, poczynając od przełomu XIX i XX wieku, kiedy to właściciele ziemscy łupieni byli instrumentem lichwy, pokazuje, iż w Polsce po wojnie, w imię tzw. sprawiedliwości społecznej, wyrażonej za pośrednictwem dekretu Bieruta oraz tzw. reformy rolnej, ziemie należące do rodzin, przez stulecia je kultywujących, zostały z dnia na dzień odebrane właścicielom przez komunistyczne dekrety. I tak władze rewolucyjne w imię „bandyckiego prawa”, które w gruncie rzeczy było nieznanym dotąd bezprawiem, czyniły nędzarzy z ludzi, którzy przez całe wieki oddawali się kultywacji dóbr ziemskich, częstokroć za cenę wielkich wyrzeczeń i podejmowanego ryzyka.

Wszystko to, jak wskazuje Autorka, nie miałoby miejsca, gdyby nie rozwój wszechobecnej lichwy. A ta przecież nie zniknęła w ostatnich czasach! Co więcej, ma się tak dobrze, jak jeszcze nigdy wcześniej. Dr Mira Modelska odważnie i bez kompromisów ukazuje mechanizmy rządzące współczesnym światem, w którym lichwa tak doskonale się zadomowiła. Gorąco zapraszamy do zakupu tej otwierającej oczy pozycji na stronie internetowej Wydawnictwa 3DOM.

Materiały promocyjne Wydawnictwa 3DOM

Portal kontrrewolucja.net jest patronem medialnym pozycji

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net