Malta bez dofinansowania, Frljić wściekły

twitter.com/kulturapoznan

Ministerstwo kultury zdecydowało się ostatecznie nie dofinansowywać festiwalu Malta przez wzgląd na osobę Olivera Frljicia, reżysera bluźnierczej sztuki „Klątwa”. Chorwat obraził się i zdecydował, że w ramach protestu nie przyjedzie do Poznania, rezygnując z udziału w imprezie.

Liberalno-lewicowe media biją na alarm: minister odmówił festiwalowi „należnej dotacji”, w Polsce istnieje cenzura! Chodzi oczywiście o festiwal teatralny Malta, organizowany od wielu lat w Poznaniu. W tym roku kuratorem imprezy miał zostać chorwacki reżyser Oliver Frljić, znany z upodobania do bluźnierczych i skandalizujących przedstawień. Frljić lubuje się w łączeniu chrześcijańskiej symboliki religijnej ze scenami seksualnymi bądź przemocą, nie gardzi też poniżaniem narodowych flag. Ostatnio zasłynął wyjątkowo niesmaczną sztuką „Klątwa” (TUTAJ), którą znany aktor Jerzy Zelnik określił jako wstyd dla teatru. W związku z licznymi protestami dotyczącymi osoby Frljicia, minister kultury zdecydował, że w tym roku Malta nie będzie finansowana z pieniędzy podatników.

Decyzja ministra spowodowała raban wśród tych, którzy Frljicia i jego bluźniercze przedstawienia promują. Zorganizowano nawet aukcję mającą wspomóc finansowo festiwal. Z kolei sam Chorwat zdecydował, że do Polski nie przyjedzie. Jak twierdzi, panuje u nas cenzura. – W polskim społeczeństwie istnieje demokratyczny deficyt, podobnie jak w chorwackim. Czy chcę dalej mierzyć się z tymi społeczeństwami? Mogę uderzać głową w mur, ale rozwalę w ten sposób swoją głowę, a nie mur – żali się „Gazecie Wyborczej”. Ministerstwo poparł abp Stanisław Gądecki przypominając, że „kultura to to, co uczłowiecza człowieka, co czyni go bardziej ludzkim, a nie to, co prowadzi go do zezwierzęcenia”.

rp.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net