Miasto Świętej Wieży w dobie komunizmu

Jak wyglądała Częstochowa w dobie komunizmu? Jak kreśliły się jej losy w pierwszych latach po wojnie? W jaki sposób powstały wyższe częstochowskie uczelnie? Jakich zmian na przestrzeni ostatnich kilku dekad przeszło „Miasto pod Jasną Górą”? Jeśli jesteś ciekaw historii Częstochowy, mamy dla Ciebie pewną propozycję – najnowsza książka Kazimierza Brauna „Moja Częstochowa. Wspomnienia”! Dzieło udostępniło niedawno Wydawnictwo 3DOM – częstochowska oficyna, mieszcząca się przy ul. Królewskiej 30a.

Kazimierz Braun snując swoje wspomnienia z młodzieńczych lat, jednocześnie przedstawia pewien wycinek historii „Miasta Świętej Wieży”. Znany reżyser w latach 1946-1953 mieszkał bowiem w Częstochowie, uczęszczał do IV Liceum Ogólnokształcącego im. Henryka Sienkiewicza, a jego ojciec w znacznym stopniu przyczynił się do rozwoju uczelni wyższych w tym mieście. Autor posiada zatem ogromny zasób osobistych wspomnień, jak i informacji na temat dziejów Częstochowy.

W rozmowie z Krzysztofem Kołacińskim – dziennikarzem i politologiem publikującym w prasie lokalnej – odkrywa przed Czytelnikami obraz Częstochowy sprzed kilku dekad, jednocześnie dzieląc się swoimi prywatnymi doświadczeniami. Książka pozwala ocenić, jak zmieniła się Częstochowa, a także ustalić charakter tych zmian i ich wpływ na rozwój miasta.

– Ojciec, swą Izbą i jej różnymi agendami, dążył do stworzenia z Częstochowy wielkiego „Miasta pod Jasną Górą” – ośrodka kultu i pielgrzymek, ośrodka nauki i kultury, wspomaganego przez infrastrukturę usług i handlu, zasilanego przez przemysł. W tym samym czasie komuniści pragnęli Jasną Górę jakoś unieważnić, ograniczyć do niej dostęp, na przeróżne sposoby utrudniać napływ pielgrzymów i ich poruszanie się po mieście. Tak – słyszałem o groźnym projekcie: zbudowania rodzaju śluzy dopuszczającej, lub nie, na Jasną Górę pielgrzymki zdążające do niej Alejami – wspomina.

Ten wyjątkowy pamiętnik znanego reżysera, w którym opowiada on o swoim mieście rodzinnym, dedykowany jest nie tylko sympatykom Kazimierza Brauna, ale także mieszkańcom Częstochowy, aby ci mogli zapoznać się z historią swojego miasta.

Książkę „Moja Częstochowa. Wspomnienia” znajdą Państwo w regularnej sprzedaży na stronie Wydawnictwa 3DOM.

Materiały promocyjne Wydawnictwa 3DOM

Portal Kontrrewolucja.net jest patronem medialnym książki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net