2 kwietnia 2024
Kultura i recenzje

Minister Nowacka majstruje przy lekturach szkolnych. Chciałaby dodać książki Olgi Tokarczuk

Minister edukacji Barbara Nowacka zapowiedziała możliwe zmiany w obowiązkowych lekturach szkolnych. Wyznała, że chętnie widziałaby na liście książki Olgi Tokarczuk.

Deklaracja padła w rozmowie z „Super Expressem”. Minister edukacji zapytano o sprawę prac domowych. Ta odparła, że szkoły potrzebują zmian.

– Pierwszym krokiem jest odejście od prac domowych. Dzieci, szczególnie w podstawówkach, które i tak mają przeładowane programy, pracują dodatkowo, wykonując pace domowe. Zapewne wiele za nich wykonują rodzice, ale nie każdy rodzic jest na poziomie nauczycielki z chemii czy fizyki, a poza tym takie prace zawsze budzą napięcia i stresy – mówiła minister Barbara Nowacka.

Zapowiedziała też zmiany w podstawie programowej.

– Chodzi o to, aby nauczyciele mieli czas dla uczniów – dodała Nowacka.

Minister zapytano też o lektury szkolne oraz co mogłoby znaleźć się w kanonie lektur. Minister edukacji powiedziała, że już pracuje zespół ekspercki, który ma uszczuplić podstawę programową z języka polskiego.

– Na liście lektur nie ma żadnej książki, która powstała w XXI wieku. Warto się zastanowić nad tym, że jak chcemy mieć młodzież z wiedzą, otwartą na świat, to muszą też czytać literaturę współczesną – oceniła.

– Brakuje współczesnej literatury. Nie ma np. współczesnych książek Olgi Tokarczuk – dodała minister Barbara Nowacka.

Olga Tokarczuk to autorka, która kilka lat temu otrzymała literacką Nagrodę Nobla. Publicznie wspiera LGBT, chwaliła się również, że nie ochrzciła swojego syna, a zamiast Pierwszej Komunii Świętej zorganizowała mu „inicjację” w postaci „wielkiego ogniska” i uroczystego obcięcia „jego długich włosów”.

Zasłynęła też z wypowiedzi, żę „siłą Polski jest literatura, nie węgiel”.

se.pl / nczas.com / kontrrewolucja.net

fot. YT/Super Express

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net