13 marca 2024
HistoriaKościół i wiaraKultura i recenzje

„Naszej ery”, czy „po Chrystusie”?

Mamy obecnie rok 2022. Poprzedzał go rok 2021, po nim zaś przyjdzie rok 2023 – jest to dla nas oczywiste. Czemu jednak to właśnie taką liczbę wyznacza nam kalendarz? Co oznacza skrót „n.e.” lub „p.n.e.”, które niejednokrotnie odnajdujemy w pracach poświęconych historiografii? Nie trzeba posiadać szczególnie rozległej wiedzy, by odpowiedzieć na te pytania – czas, od którego liczymy lata to szacowana data narodzin Jezusa Chrystusa, Wcielonego Boga.

Z racji doniosłości tego wydarzenia, przyjęto właśnie taką rachubę, a wymieniając poszczególne lata określano je też skrótem „AD”, od łacińskiego „Anno Domini” czyli „roku Pańskiego”. Względnie nowym, zeświecczonym zwyczajem jest stosowanie pojęć „przed naszą erą” oraz „naszej ery” na odnoszenie się do tego samego sposobu datowania. Czy jednak twór ten nie brzmi sztucznie? Na czym miałaby polegać istota „naszoerowości”? Zapewne ktoś zapytany o tę kwestię, nawet nie będąc chrześcijaninem nie potrafiłby udzielić odpowiedzi niezawierającej odwołania się do osoby Jezusa Chrystusa.

Chrześcijaństwo i wspólnota, jaką ustanowił Zbawiciel – Kościół katolicki – trwale zapisały się w historii świata i stanowiły jeden z fundamentów kultury łacińskiej, której wpływy rozciągnęły się na cały świat, a paradygmat ukształtowany przez chrześcijańską duchowość wciąż dominuje na sporej części globu. Jak na przestrzeni wieków prezentował się ów proces upowszechniania się wiary katolickiej i jej rozlewania się „aż po krańce Ziemi”?

Wydawnictwo 3DOM ma przyjemność zaprezentować państwu działo z lat 30. ubiegłego wieku: „Historię Kościoła katolickiego w zarysie” pióra ks. Romana Archutowskiego. Autor prowadzi nas przez prawie dwa milenia dziejów istnienia Owczarni Chrystusowej, w niezwykle przystępny sposób ukazując koleje losu, jakimi na przestrzeni wieków podążali katolicy.

Zobaczmy, jak przez wieki kształtowała się wspólnota Kościoła, począwszy od pierwszych gmin w Ziemi Świętej, przez potężną instytucję Cesarstwa Rzymskiego i średniowieczną Christianitas, burzliwe dzieje nowożytne, aż do dwudziestego stulecia.

Zapraszamy Państwa do zapoznania się tą niezwykle interesującą książką. Jest ona dostępna na stronie Wydawnictwa.

Materiały promocyjne Wydawnictwa 3DOM

Portal Kontrrewolucja.net jest patronem medialnym książki

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net