Pokaż swą twarz, Lutrze!

Ks. Jean-Michel Gleize, „Prawdziwe oblicze Lutra”, wyd. 3DOM

Marcin Luter widniejący na okładce książki autorstwa księdza Jeana Michela Gleize’a nie ma twarzy. Właściwie trudno o bardziej wymowny obraz oddający wszelkie spory, domysły, manipulacje i kłamstwa narosłe przez ponad 500 lat wokół tej postaci. Prawda o Lutrze została na przestrzeni wieków skutecznie zatarta, a jego twarz stopniowo  przemodelowana w maskę niemal świętego reformatora, którego nadrzędnym celem była troska o dobro Kościoła. Z tym fałszywym punktem widzenia rozprawia się ksiądz Gleize w „Prawdziwym obliczu Lutra”.

W książce zastosowany został podział na dwie, integralne części. Pierwszą z nich stanowi życiorys Marcina Lutra, w którym przeanalizowane zostają uwarunkowania dziejowe, wpływ otoczenia oraz osobowość samego heretyka. Wszystkie te czynniki złożyły się bowiem na ostateczny akt odłączenia się od Kościoła, którego dokonał zakonnik. Druga część to opis doktryny protestanckiej wskazujący wszelkie jej błędy logiczne.

Wydawać by się mogło, że poruszana przez księdza Gleize’a tematyka wymaga obszernego i skomplikowanego wywodu, wszak dotyka m.in. kwestii historycznych i teologicznych. Jednak „Prawdziwe oblicze Lutra”, które recenzuję dzięki uprzejmości wydawnictwa 3DOM, od pierwszych stron charakteryzuje się klarownością treści i przystępnym  nawet dla czytelnika-laika stylem pisarskim autora.

Śladami Doktora Anielskiego

Dzieje się tak dlatego, że ksiądz Jean Michel Gleize myśl prezentowaną w swojej książce podporządkowuje taktyce badawczej św. Tomasza z Akwinu. Podążając za metodą rozumową Doktora Anielskiego, jasno stawia badany problem (będzie to herezja Marcina Lutra – jej przyczyny, istota, zrekonstruowanie światopoglądu heretyka), zbiera stanowiska różnych stron, a następnie podaje jedną odpowiedź, zbijając argumenty strony przeciwnej.

Tak uporządkowana droga refleksji autora staje się gwarantem największego możliwego obiektywizmu. Jest on jeszcze wzmacniany bogatą bibliografią – przytaczanymi sądami szanowanych badaczy Lutra, do których ustosunkowuje się ksiądz Jean Michel. Dzięki temu  tworzy on krótkie, łatwo przyswajalne, a co najistotniejsze – rzetelne kompendium wiedzy na temat herezjarchy.

Luter jaki jest, nie(ch) każdy widzi

Książka księdza Gleize’a  jest niezwykle  potrzebnym głosem w dyskusji dotyczącej obszarów takich jak protestantyzm oraz ekumenizm. Dlaczego? Nad tym nie trzeba się  długo zastanawiać. Wystarczy sięgnąć do wypowiedzi Franciszka, choćby z października 2016 roku, w której twierdził, że katolików i protestantów „więcej łączy niż dzieli”.

Na tle takich stwierdzeń „Prawdziwe oblicze Lutra” sytuuje się w niepopularnym współcześnie nurcie dzieł, które umieją nazywać rzeczy po imieniu. Tych, które bezkompromisowo a przy tym siłą przemyślanych i pewnych argumentów dążą do przekazania Prawdy.

Książka jest dostępna do zamówienia na stronie Wydawnictwa 3DOM.

Przekaż wieści dalej!

Anna Cegielska

Studentka, wielbicielka książek i piłki nożnej

Więcej artykułów autora

Anna Cegielska

Studentka, wielbicielka książek i piłki nożnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.