Rotmistrz Pilecki

Tadeusz Płużański, "Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy", wyd. Fronda
Tadeusz Płużański, „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy”, wyd. Fronda

Rotmistrz Pilecki był człowiekiem niezwykłym. Z pewnością zasługuje na miejsce w panteonie polskich bohaterów narodowych. Niestety, w dużej mierze jest to postać, o której w mediach tylko słyszymy, gdy poszukuje się ciał Żołnierzy Niezłomnych, a przecież warto poznać ich całą historię.

Książka Tadeusza Płużańskiego „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy” wydawnictwa FRONDA, jest dobrą biografią naszego narodowego bohatera. Liczne dokumenty zawarte w książce z bogatymi opisami dobrze oddają charakter Rotmistrza i jego dzieje. Ciekawym elementem lektury, który również uzupełnia historię Pileckiego, są opisy jego oprawców. Autor porusza ich wątki, dzięki którym dowiadujemy się, kto zdradził Rotmistrza, a kto go torturował.

Dalej mamy poruszający opis śledztwa, któremu tak długo opierał się Pilecki i późniejsze losy jego katów. To jednak nie wszystko. Książka zawiera nie tylko fakty z okresu wojny i okresu krótko po niej, lecz także dzisiejsze wydarzenia. Marsze młodych patriotów ku czci Rotmistrza, stawianie mu pomników i nazywanie jego imieniem szkół nie zamyka jednak dyskusji w narodzie na temat jego roli w polskiej historii. Wciąż istnieją grupy pragnące upodlić jego postać, dlatego warto również wynieść z tej biografii nie tylko lekcję historii, ale też rzetelności źródeł. W końcu próby manipulacji, takie jak „niepotrzebne debaty o patriotyzmie”, są dziś na porządku dziennym w wielu gazetach, obecnie odwołujących się do obrony demokracji.

Historię wielu prawdziwych polskich bohaterów II wojny światowej opisuje się dopiero teraz. Pozycji takiej, jak „Rotmistrz Pilecki i jego oprawcy” jednak brakowało wśród publikacji naukowych. Biografia Pileckiego jest warta poznania, ponieważ odkłamuje propagandę komunistyczną zasianą i wciąż zasiewaną w umysłach wielu  Polaków.

Przekaż wieści dalej!

Przemysław Szymczyk

Jestem studentem politologii w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uwielbiam zajmować się tematyką stosunków międzynarodowych, zwłaszcza Europy Wschodniej. Katolik, konserwatysta, patriota, eurosceptyk, z zamiłowania historyk.

Więcej artykułów autora

Przemysław Szymczyk

Jestem studentem politologii w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uwielbiam zajmować się tematyką stosunków międzynarodowych, zwłaszcza Europy Wschodniej. Katolik, konserwatysta, patriota, eurosceptyk, z zamiłowania historyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net