1 grudnia 2023
Kościół i wiaraKultura i recenzje

Poznaj Vigano (RECENZJA)

Postać arcybiskupa Carla Marii Vigano jest przedstawiana w mediach zgodnie z dwoma krańcowo różnymi narracjami. Jedna określa jego osobę jako nieugiętego bojownika o Prawdę. Druga wskazuje, że swoimi kontrowersyjnymi wypowiedziami burzy jedność Kościoła. Okazją do zapoznania się z myślą budzącego emocje kapłana może być książka „Zanim nadejdzie. Listy arcybiskupa Vigano”.
Wyczerpujący przegląd

W pozycji oferowanej przez wydawnictwo 3DOM zebrano trzynaście listów i wywiadów Carla Marii Vigano. Dobrym rozwiązaniem zastosowanym przez wydawców było opatrzenie tekstów solidnymi przypisami oraz dodanie w niektórych miejscach rozdziałów wprowadzających do lektury konkretnego tekstu.

Na końcu książki znajdziemy dodatek, w którym znajdują się najważniejsze artykuły, do których odnosi się duchowny. Wszystkie te aspekty wpływają na rzetelność i przystępność zbioru wypowiedzi Vigano proponowanego przez 3DOM.

W kontrze

Najczęściej przewijającym się w listach arcybiskupa tematem jest szkodliwość Soboru Watykańskiego II. Vigano bardzo ostro krytykuje również postawę papieża Franciszka, którego zresztą konsekwentnie nie nazywa papieżem, a po prostu „Bergogliem” lub „Franciszkiem”.

To przedostatni dzień! Wesprzyj rozwój niezależnych, bezpartyjnych mediów. KLIKNIJ TUTAJ i przejdź do zrzutki. Za każdą wpłatę serdecznie dziękujemy!

Jego wybór na Stolicę Piotrową, a także inne istotne z punktu widzenia Kościoła wydarzenia, przedstawia jako wynik walk różnych sfer wpływów, m.in. masonerii. Oprócz tego podejmuje kwestie takie, jak niebezpieczeństwo źle pojmowanego ekumenizmu (sławna sprawa Pachamamy) oraz wyraża swój niepokój względem deprecjonowania faktu królewskiej godności Chrystusa.

Przerażająco, ale prawdziwie?

Z opisu współczesnego Kościoła, jaki przedstawia Vigano, wysuwa się wizja nie tyle niepokojąca, co przerażająca. I chyba właśnie w takim tonie miała być odebrana ta publikacja, co sugerują odwołujące się do czasów ostatecznych tytuł i okładka. Pełny takich apokaliptyczno-patetycznych słów i obrazów jest także język Vigano, co może zniechęcać niektórych czytelników (w tym mnie).

Myślę jednak, że warto zapoznać się z książką. Przede wszystkim dlatego, że zbierając wszystkie istotne wypowiedzi arcybiskupa, pozwala ona na pełniejsze poznanie jego poglądów i wyrobienie sobie na ich temat własnej opinii.

Książka jest dostępna do zamówienia na stronie Wydawnictwa 3DOM

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Anna Cegielska

Studentka, wielbicielka książek i piłki nożnej

Więcej artykułów autora

Anna Cegielska

Studentka, wielbicielka książek i piłki nożnej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net