Reżyser bluźnierczej sztuki „Klątwa” kuratorem Malta Festival

YouTube

Po raz kolejny w Poznaniu odbędzie się jedno z najpopularniejszych wydarzeń teatralnych, Malta Festival. Jako tegorocznego kuratora imprezy wybrano Olivera Frljicia, twórcę skandalicznej, godzącej w chrześcijańskie wartości sztuki „Klątwa”.

Organizatorzy Malty wydali nawet oświadczenie, w którym oskarżają o nienawiść wszystkich krytykujących bluźniercze przedstawienie. – Ataki na jego autorów, a także na dyrekcję Teatru i osoby zaangażowane w jego przygotowanie są aktem przemocy – niedopuszczalnym w żadnych warunkach, także sporów o historię, wartości i estetykę – czytamy w oświadczeniu.

Chorwacki reżyser jest zawodowym skandalistą i prowokatorem, niemal w każdym jego przedstawieniu dochodzi do ataków na ważne symbole religijne bądź patriotyczne. Na Bałkanach szokował scenami wymiotowania na serbską flagę czy symulowania stosunków płciowych z aktorem grającym rolę księdza. Również w Polsce Frljić ma niezbyt ciekawe resumee. Rok temu w sztuce „Nasza przemoc i wasza przemoc” zaprezentował postać Jezusa gwałcącego muzułmankę oraz nakazał aktorce umieścić flagę polską w miejscu intymnym (TUTAJ). Teraz w Teatrze Powszechnym w Warszawie wystawiana jest jego „Klątwa”, gdzie dochodzi do symulacji seksu oralnego z figurą św. Jana Pawła II czy innych aktów bluźnierstwa.

Tym bardziej zadziwia, że osobę taką jak Frljić wybrano na kuratora ważnego wydarzenia artystycznego. Nie jest to jednak pierwszy skandal związany z samym festiwalem. Podczas wcześniejszej jego edycji, w 2014 r., planowano wystawić przedstawienie zatytułowane „Golgota Picnic”, które również opierało się na deptaniu świętości chrześcijan, m.in. Męki Pańskiej. Ostatecznie do przedstawienia nie doszło. Festiwal jak co roku dostanie pieniądze od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które tym razem przyznało na Maltę dotację w wysokości 300 tys. złotych.

MGOT/wyborcza.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net