„W co wierzymy” (RECENZJA)

Postaci świętej pamięci arcybiskupa Fultona Johna Sheena obecnie nie trzeba nikomu przedstawiać. W latach pięćdziesiątych telewizyjny program prowadzony przez Arcybiskupa, w którym wykładał w przystępny sposób złożoności wiary i odpowiadał na przychodzące do niego listy, gromadził cotygodniowo przed telewizorami nawet 30 milionów Amerykanów. Erudycja i żywotność umysłu Fultona Sheena sprawiały, że z zainteresowaniem oglądali go nawet niewierzący.

Ten amerykański kaznodzieja zyskał w ostatnich latach ogromną popularność również w Polsce, czego zarówno dowodem jak i skutkiem jest wciąż zwiększająca się liczba książek napisanych przez Arcybiskupa bądź traktujących o nim i jego fenomenie, które rokrocznie ukazują się na naszym rynku wydawniczym. Jedną z najnowszych pozycji jest wydana w bieżącym roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa AA książka pod znamiennym tytułem „W co wierzymy”.

Niezmienna Prawda

Już sam tytuł dzieła sugeruje, jakie zagadnienia zostaną w nim poruszone. Arcybiskup Sheen przedstawia najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości dotyczące wiary i duchowości, by następnie z charakterystyczną dla siebie lekkością w plastyczny sposób na nie odpowiedzieć.

Język zastosowany w książce jest prosty, przystępny a przy tym pełny kolorytu, a tajemnice wiary są tłumaczone przez Arcybiskupa za pomocą licznych zabawnych i trafnych anegdot, stosowanych niekiedy niby przypowieści, bo – jak się okazuje – nawet z tych niezwiązanych bezpośrednio z wiarą lub religią można wyciągnąć spoczywające głęboko przesłanie, tożsame z nauką Kościoła. Ta zdolność – czy wręcz łaska – do wyjaśniania trudnych zagadnień w oparciu o Pismo Święte, a czynionych za pomocą zrozumiałego dla wszystkich języka w połączeniu z ogromną charyzmą arcybiskupa Sheena była przyczyną, z powodu której stał się najpopularniejszym i najbardziej znanym katolickim kaznodzieją w dwudziestowiecznej Ameryce.

Co więcej, cechy te oddziałują również po jego śmierci, nadal przyciągając nie tylko wierzących, lecz także wątpiących i poszukujących, do myśli Arcybiskupa, a poprzez nią – do Kościoła i Boga. Tematy poruszane przez arcybiskupa Sheena pokrywają szereg zagadnień istotnych z punktu widzenia każdego katolika – od wyjaśnienia unikatowego charakteru chrześcijaństwa, poprzez wagę i istotę poszczególnych Sakramentów aż do człowieczeństwa i boskości Jezusa Chrystusa i wyjątkowości założonego przez Niego Kościoła.

Vademecum wiary

„W co wierzymy” składa się z pięciu obszernych części zawierających kilka lub kilkanaście rozdziałów każda. Rozdziały te są elementami kluczowymi stanowiącymi jedno, obszerne zagadnienie reprezentowane przez daną część (np. „Bóg i człowiek”). Co więcej, niezaprzeczalną zaletą rozważań Arcybiskupa, poza ich zwięzłością i jasnym przesłaniem, jest również fakt, że poszczególne rozdziały tworzą zamkniętą całość (aczkolwiek spójnie nawiązującą do siebie nawzajem), dzięki czemu w dowolnym momencie możliwym jest zapoznanie się jedynie z konkretnym, interesującym nas w danej chwili zagadnieniem.

Dodatek stanowi kilka krótkich propozycji do rozważań, opartych na zgromadzonym w książce materiale a także wiersz „Chart gończy niebios” autorstwa nieco zapomnianego amerykańskiego poety z przełomu XIX i XX wieku – Francisa Thompsona, do którego w pewnym momencie nawiązuje arcybiskup Sheen.

Czterysta pięćdziesiąt pięć stron treści, przedstawionych dużą i wygodną do czytania czcionką na dobrej jakości papierze, zamkniętych jest twardą oprawą z obwolutą, nadającą pozycji estetycznego wyglądu, podkreślonego zamieszczonym na okładce reprintem barokowego obrazu Caravaggia „Niewierny Tomasz”. Z pewnością „W co wierzymy” może stanowić swoiste kompendium wiary, podanej w sposób niezakłócony relatywizmem moralnym czy tendencjami do rozmywania różnic pomiędzy Prawdą a innymi, inspirowanymi li tylko przez ludzi ruchami, ideologiami i wierzeniami.

Beatyfikacja autora

Warto także na zaznaczyć , że w roku 2002 został otwarty proces beatyfikacyjny arcybiskupa Sheena; w 2012 roku papież Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, jest więc od tego czasu arcybiskup Sheen tytułowanym Czcigodnym Sługą Bożym. W lipcu 2019 roku papież Franciszek wydał dekret uznający cud za wstawiennictwem arcybiskupa Fultona Sheena, a proces beatyfikacyjny trwa.

Omawianą w tym tekście książkę mogę ze spokojnym sumieniem polecić każdemu – nie tylko tym, którzy pragną poznać podstawy wiary, lecz nawet osobom dobrze z nią zaznajomionym. Dla tych pierwszych stanowić może swoistą ścieżkę w głąb bogactw duchowych Kościoła. Drudzy zaś przy jej lekturze nie odczują znużenia, bowiem język i anegdoty, którymi posługuje się Autor sprawiają, że czyta się ją z wielką przyjemnością i zainteresowaniem, a przy tym może stanowić dobry punkt wyjścia do poważnych refleksji na dobrze znane już tematy.

Książka jest dostępna do zamówienia na stronie Klubu Książki Katolickiej.

Przekaż wieści dalej!

Konrad Szelągowski

Z wykształcenia pedagog. Pasjonat historii, duchowości karmelitańskiej, podróży po Polsce i amerykańskiego jazzu

Więcej artykułów autora

Konrad Szelągowski

Z wykształcenia pedagog. Pasjonat historii, duchowości karmelitańskiej, podróży po Polsce i amerykańskiego jazzu

One thought on “„W co wierzymy” (RECENZJA)

  • 18 lipca 2020 o 14:26
    Permalink

    Potrzebna jest mała korekta. Francis Thompson nie był „amerykańskim poetą”, ale angielskim. Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.