„W co wierzymy” (RECENZJA)

Postaci świętej pamięci arcybiskupa Fultona Johna Sheena obecnie nie trzeba nikomu przedstawiać. W latach pięćdziesiątych telewizyjny program prowadzony przez Arcybiskupa, w którym wykładał w przystępny sposób złożoności wiary i odpowiadał na przychodzące do niego listy, gromadził cotygodniowo przed telewizorami nawet 30 milionów Amerykanów. Erudycja i żywotność umysłu Fultona Sheena sprawiały, że z zainteresowaniem oglądali go nawet niewierzący.

Ten amerykański kaznodzieja zyskał w ostatnich latach ogromną popularność również w Polsce, czego zarówno dowodem jak i skutkiem jest wciąż zwiększająca się liczba książek napisanych przez Arcybiskupa bądź traktujących o nim i jego fenomenie, które rokrocznie ukazują się na naszym rynku wydawniczym. Jedną z najnowszych pozycji jest wydana w bieżącym roku nakładem krakowskiego Wydawnictwa AA książka pod znamiennym tytułem „W co wierzymy”.

Niezmienna Prawda

Już sam tytuł dzieła sugeruje, jakie zagadnienia zostaną w nim poruszone. Arcybiskup Sheen przedstawia najczęściej pojawiające się pytania i wątpliwości dotyczące wiary i duchowości, by następnie z charakterystyczną dla siebie lekkością w plastyczny sposób na nie odpowiedzieć.

Język zastosowany w książce jest prosty, przystępny a przy tym pełny kolorytu, a tajemnice wiary są tłumaczone przez Arcybiskupa za pomocą licznych zabawnych i trafnych anegdot, stosowanych niekiedy niby przypowieści, bo – jak się okazuje – nawet z tych niezwiązanych bezpośrednio z wiarą lub religią można wyciągnąć spoczywające głęboko przesłanie, tożsame z nauką Kościoła. Ta zdolność – czy wręcz łaska – do wyjaśniania trudnych zagadnień w oparciu o Pismo Święte, a czynionych za pomocą zrozumiałego dla wszystkich języka w połączeniu z ogromną charyzmą arcybiskupa Sheena była przyczyną, z powodu której stał się najpopularniejszym i najbardziej znanym katolickim kaznodzieją w dwudziestowiecznej Ameryce.

Co więcej, cechy te oddziałują również po jego śmierci, nadal przyciągając nie tylko wierzących, lecz także wątpiących i poszukujących, do myśli Arcybiskupa, a poprzez nią – do Kościoła i Boga. Tematy poruszane przez arcybiskupa Sheena pokrywają szereg zagadnień istotnych z punktu widzenia każdego katolika – od wyjaśnienia unikatowego charakteru chrześcijaństwa, poprzez wagę i istotę poszczególnych Sakramentów aż do człowieczeństwa i boskości Jezusa Chrystusa i wyjątkowości założonego przez Niego Kościoła.

Vademecum wiary

„W co wierzymy” składa się z pięciu obszernych części zawierających kilka lub kilkanaście rozdziałów każda. Rozdziały te są elementami kluczowymi stanowiącymi jedno, obszerne zagadnienie reprezentowane przez daną część (np. „Bóg i człowiek”). Co więcej, niezaprzeczalną zaletą rozważań Arcybiskupa, poza ich zwięzłością i jasnym przesłaniem, jest również fakt, że poszczególne rozdziały tworzą zamkniętą całość (aczkolwiek spójnie nawiązującą do siebie nawzajem), dzięki czemu w dowolnym momencie możliwym jest zapoznanie się jedynie z konkretnym, interesującym nas w danej chwili zagadnieniem.

Dodatek stanowi kilka krótkich propozycji do rozważań, opartych na zgromadzonym w książce materiale a także wiersz „Chart gończy niebios” autorstwa nieco zapomnianego amerykańskiego poety z przełomu XIX i XX wieku – Francisa Thompsona, do którego w pewnym momencie nawiązuje arcybiskup Sheen.

Czterysta pięćdziesiąt pięć stron treści, przedstawionych dużą i wygodną do czytania czcionką na dobrej jakości papierze, zamkniętych jest twardą oprawą z obwolutą, nadającą pozycji estetycznego wyglądu, podkreślonego zamieszczonym na okładce reprintem barokowego obrazu Caravaggia „Niewierny Tomasz”. Z pewnością „W co wierzymy” może stanowić swoiste kompendium wiary, podanej w sposób niezakłócony relatywizmem moralnym czy tendencjami do rozmywania różnic pomiędzy Prawdą a innymi, inspirowanymi li tylko przez ludzi ruchami, ideologiami i wierzeniami.

Beatyfikacja autora

Warto także na zaznaczyć , że w roku 2002 został otwarty proces beatyfikacyjny arcybiskupa Sheena; w 2012 roku papież Benedykt XVI zatwierdził dekret o heroiczności jego cnót, jest więc od tego czasu arcybiskup Sheen tytułowanym Czcigodnym Sługą Bożym. W lipcu 2019 roku papież Franciszek wydał dekret uznający cud za wstawiennictwem arcybiskupa Fultona Sheena, a proces beatyfikacyjny trwa.

Omawianą w tym tekście książkę mogę ze spokojnym sumieniem polecić każdemu – nie tylko tym, którzy pragną poznać podstawy wiary, lecz nawet osobom dobrze z nią zaznajomionym. Dla tych pierwszych stanowić może swoistą ścieżkę w głąb bogactw duchowych Kościoła. Drudzy zaś przy jej lekturze nie odczują znużenia, bowiem język i anegdoty, którymi posługuje się Autor sprawiają, że czyta się ją z wielką przyjemnością i zainteresowaniem, a przy tym może stanowić dobry punkt wyjścia do poważnych refleksji na dobrze znane już tematy.

Książka jest dostępna do zamówienia na stronie Klubu Książki Katolickiej.

Konrad Szelągowski

Z wykształcenia pedagog. Pasjonat historii, duchowości karmelitańskiej, podróży po Polsce i amerykańskiego jazzu

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

One thought on “„W co wierzymy” (RECENZJA)

  • 18 lipca 2020 o 14:26
    Permalink

    Potrzebna jest mała korekta. Francis Thompson nie był „amerykańskim poetą”, ale angielskim. Pozdrawiam serdecznie.

    Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net