2 kwietnia 2024
Kultura i recenzje

Znany aktor krytykuje politpoprawne „poprawianie” książek. Tom Hanks: Jesteśmy dorośli. Miejmy wiarę w rozsądek

Znany aktor Tom Hanks skrytykował zmienianie treści książek pod politpoprawną modłę i zastępowanie „ugrzecznionymi” synonimami słów, które dziś „mogą urazić” poszczególne osoby. Hanks zwrócił uwagę, że „jesteśmy dorośli” i nikt nie powinien „decydować, czy możemy się poczuć urażeni”.

W ostatnim czasie głośno było o kilku zapowiedziach zmian w klasyce literatury. Wydawca książek o Jamesie Bondzie Iana Fleminga zapowiedział cenzurę nowych wydań. Wcześniej podobnie było z książką „Charlie i Fabryka Czekolady” i książki Agathy Christie.

– Z książek usuwa się odniesienia do kolorów skóry, słowa takie jak „otyły” zmienia się na „duży”, dodaje się kobiece postacie, a czasem nawet zmienia tytułu. Wszystko po to, by dopasować je do wrażliwości odbiorcy w XXI wieku – przypomina portal nczas.com.

Do tego szaleństwa odniósł się aktor Tom Hanks. Wyraźnie sprzeciwia się tej modzie i zapowiada, że nie będzie czytał zmienionych wersji. Podkreśla też, że dorosły człowiek powinien znać realia dawnych czasów.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

– Wszyscy jesteśmy dorośli i rozumiemy w jakim czasie i przestrzeni powstały te książki. Nie jest trudno zauważyć, że treści te odstają od dzisiejszych standardów. Miejmy wiarę we własny rozsądek, zamiast pozwolić komuś decydować, czym możemy się poczuć urażeni – powiedział Tom Hanks.

– Sam chciałbym mieć możliwość podjęcia własnej decyzji. Sprzeciwiam się czytaniu książek, które zostały dostosowane do dzisiejszej wrażliwości, bez względu na to, z jakich czasów pochodzą – dodał aktor.

Portal nczas.com przypomina również, że niedawno w podobnym tonie wypowiedział się reżyser Steven Spielberg. Reżyser stwierdził, że książki są dziedzictwem kulturowym i nie należy ich cenzurować.

nczas.com

fot. YT/CBS Mornings

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net