„Collegium Intermarium to reakcja na głęboki kryzys szkolnictwa wyższego”. Dr Tymoteusz Zych w Korona TV (WIDEO)

Dr Tymoteusz Zych, wiceprezes Ordo Iuris oraz rektor nowopowstałego Collegium Intermarium w Korona TV wyjaśnił, skąd wziął się pomysł na założenie uczelni, jaka jest obecna oferta dotycząca kierunków i możliwości stypendiów oraz bezpłatnego kształcenia. Odniósł się również do ataków lewicowych mediów na CI oraz jego samego.

Prowadzący rozmowę Dominik Cwikła na początek zapytał, skąd w ogóle wziął się pomysł na to, by założyć tego typu uczelnię. – To reakcja na głęboki kryzys, jakiego doświadcza w Polsce szkolnictwo wyższe. Kryzys, który ma wielowymiarowy charakter, tzn. z jednej strony obserwujemy sytuację, w której jakość kształcenia i jakość badań naukowych jest po prostu bardzo niska. Właściwie żadna z polskich uczelni nie jest obecna na liście 500 najlepszych uniwersytetów świata – powiedział dr Tymoteusz Zych.

– Każdy, kto kończył studia w Polsce, wie co mam na myśli. Te studia są anonimowe, masowe. Studia na uczelniach państwowych bardzo często odbywają się na takiej zasadzie, że przez całe lata student nie bierze udziału w poważnej dyskusji, czy nie pisze dłuższego tekstu. Studia na uczelniach prywatnych, niestety w zdecydowanej większości przypadków, to konkurencja łatwością uzyskania dyplomu i jego niską ceną – zaznaczył.

Następnie gość Korona TV zauważył, że z drugiej strony mamy „kryzys ideowy uniwersytetu”. – Kryzys, który wiąże się z brakiem celu, dla którego uniwersytet funkcjonuje. Kryzys, który też w niestety ogromnym stopniu oznacza zamykanie się przestrzeni debaty akademickiej. Sytuacje, w których osoby, które bynajmniej nie reprezentują poglądów skrajnych czy dla kogokolwiek obraźliwych, są usuwane poza nawias debaty akademickiej z tej przyczyny, że chociażby bronią rodziny, małżeństwa, ludzkiego życia. I z tymi problemami chcemy się zmierzyć – podkreślił dr Zych.

W zależności od wybranego kierunku, roczne czesne wynosi od 5 tys. zł do prawie 9 tys. zł. Również w zależności od kierunku, można znacząco pomniejszyć koszty. Na kilku kierunkach kilka osób może podjąć je bezpłatnie. W innych przypadkach jest możliwe uzyskanie stypendium.

Prowadzący zapytał również, dlaczego lewicowe media „dostają kociokwiku” z powodu tego, że powstaje uczelnia, na której można będzie otwarcie mówić o wartościach. Rektor Collegium Intermarium odpowiedział, że to pokazuje „absurd myślenia dużej części środowisk liberalnych w naszym kraju”.

– Używają one hasła wolności […], ale wcale wolności nie popierają. Co więcej, traktują sam fakt, że w Polsce ktoś może myśleć inaczej, pozwala sobie w ogóle dyskutować na pewne tematy, jako problem, który należy wyeliminować. Ta histeria, z którą mamy w tej chwili do czynienia, niestety pokazuje, że znaczna część osób, które same siebie określają jako liberałowie, po prostu reprezentuje myślenie totalitarne – ocenił dr Tymoteusz Zych.

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.