3 marca 2024
Publicystyka

Podróżuj za grosze

foto: Freeimages.com
foto: Freeimages.com

Nie oszukujmy się – budżet przeciętnego studenta nie jest zbyt wysoki. Póki się nie usamodzielnimy, musimy niestety „wykorzystywać” finansowo naszych rodziców. Choć wielu z nas pracuje dorywczo, to nie zawsze jesteśmy w stanie odłożyć fundusze na nasze wymarzone wakacje. Chciałabym podzielić się z Wami kilkoma wskazówkami, które pomogą wam przy planowaniu Waszych tanich, ale niezapomnianych wakacji.

Tanie podróżowanie po Polsce

Zacznijmy od tego co najbliżej – od naszej pięknej Ojczyzny. Często szukamy wyjazdów zagranicznych do tropikalnych krajów, ale nie doceniamy tego, co mamy u siebie. Dla studenta podróżowanie po Polsce nie jest stosunkowo drogie. 51 % zniżki na przejazdy pociągami robi swoje i zachęca młodych do podróżowania właśnie tym środkiem transportu. Nie ukrywam, że i ja najczęściej wybieram polskie koleje. Inaczej sprawa wygląda w przewozach autobusowych, tutaj zniżki są mniejsza, a wielu przewoźników nie oferuje ich wcale, dlatego raczej odradzam taki sposób podróżowania. Jednakże, bardzo atrakcyjną ofertę ma popularny od niedawna Polski Bus. Bilety rezerwowane dużo wcześniej kosztują kilka czy kilkanaście złotych. Przykładowo: podróż z Torunia do Gdańska i z powrotem, zarezerwowana z wyprzedzeniem, wyniesie Was całe 6 zł (2 zł za bilet plus rezerwacja w wysokości 1 zł). Ceny są więc… śmieszne. Do tego dołączyć możemy komfort i szybkość podróży. Dlatego naprawdę warto skorzystać. Zostajesz też jeszcze autostop… Ale tego nie polecam robić w pojedynkę!

Wojaże po Europie

Dla bardziej ambitnych turystów Polska jest zdecydowanie za mała. Jak więc zwiedzić najpiękniejsze europejskie stolice w atrakcyjnej cenie? Jeśli chodzi o Pragę, Berlin czy Wilno, ponownie polecić mogę Polskiego Busa. Za wcześniej zarezerwowany przejazd z Bydgoszczy do Pragi i z powrotem w ostatni weekend lipca zapłacicie, bagatela, 65 zł. Nie oszukujmy się, ale wielu z nas wraca za takie pieniądze na weekend do domu. A tutaj przy okazji, możecie zwiedzić sobie jeszcze przepiękną stolice naszych czeskich sąsiadów. Dla tych, którzy decydują się na nieco większe dystanse proponuję tanie linie lotnicze Wizzair lub RyanAir. Śledząc ich strony internetowe na pewno doszukacie się wielu atrakcyjnych cenowo lotów do m.in.: Sztokholmu (39zł), Brukseli (49 zł), Paryża (59 zł), Mediolanu (74 zł), Rzymu (89 zł), Aten (129 zł). Oczywiście ceny te nie są stałe, ale jeśli dobrze poszukacie, znajdziecie naprawdę korzystne połączenia, zwłaszcza te last – minute. Powstało także wiele stron internetowych, które podpowiedzą Wam jak znaleźć tani nocleg, jak podróżować komunikacją miejską lub gdzie zjeść smaczny obiad. Kto studentowi zabroni? Jesteśmy młodzi, pełni energii i odważni. A do odważnych świat należy!

Couchsurfuj!

Inną, ciekawą opcją zakwaterowania za granicą jest couchsurfing. Autorem strony couchsurfing.org jest Amerykanin Casey Fenton, który wpadł na pomysł zrzeszenia grupy ludzi, którzy pragną znaleźć lub zaoferować darmowe zakwaterowanie we własnym mieszkaniu. Obecnie strona ma około 7 mln użytkowników ze 100 tys. miast z całego świata. Wystarczy zarejestrować się na portalu, uzupełnić informacje na swój temat, napisać, co możemy zaproponować naszym gościom lub czego my sami oczekujemy. Z takich podróży uczestnicy często wynoszą wiele nowych znajomości, poznają okolicę swojego „hosta”, a także zaznajamiają się z obcą kulturą, obyczajami i językiem. Obecnie istnieje wiele pochodnych pierwowzoru, jednak to oryginał wciąż przoduje wśród tych portali. Couchsurfing uważany jest za jednej z najlepszych i najtańszych sposobów na podróżowanie. Warto zajrzeć na stronę, ludzie są tam naprawdę pomocni i otwarci na nowe doświadczenia.

Nad czym jeszcze się zastanawiać? Spakujcie plecak, walizkę i ruszajcie po przygodę! Nie będziemy wiecznie młodzi, a to właśnie teraz mamy najwięcej okazji, by jak najwięcej zwiedzić i poznać, a nie zamykać się tylko w naszych czterech ścianach przed komputerem. Nie jesteśmy przykuci łańcuchem do naszego domu, mieszkania, akademika. Wystarczy tylko dobra organizacja, a w swoim życiu ujrzymy jeszcze nie jeden piękny widok i doświadczymy niezapomnianych wrażeń!

Tekst ukazał się w „Polemice Studenckiej” nr 2 (9) czerwiec 2015

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Maria Gondek

Studiuję dziennikarstwo w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Jestem dumną patriotką i tradycjonalistką. Bóg, Honor, Ojczyzna - to najważniejsze zasady w moim życiu. Kocham Polskę i Polaków, popieram wszelkie inicjatywy patriotyczne, Nie boję się prawdy i zawsze dzielnie walczę w jej imieniu. Bliska jest mi tematyka społeczna, głównie obrona życia, rodziny i wartości chrześcijańskich. Publikuję też na kilku innych portalach.

Więcej artykułów autora

Maria Gondek

Studiuję dziennikarstwo w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej. Jestem dumną patriotką i tradycjonalistką. Bóg, Honor, Ojczyzna - to najważniejsze zasady w moim życiu. Kocham Polskę i Polaków, popieram wszelkie inicjatywy patriotyczne, Nie boję się prawdy i zawsze dzielnie walczę w jej imieniu. Bliska jest mi tematyka społeczna, głównie obrona życia, rodziny i wartości chrześcijańskich. Publikuję też na kilku innych portalach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net