2 kwietnia 2024
Kościół i wiaraKultura i recenzjeRodzinaWiadomości

Adhortacja posynodalna o rodzinie

Ukazała się papieska adhortacja posynodalna. Papież Franciszek w dość wyrazisty sposób zwraca uwagę, że nie można porównywać małżeństwa rozumianego prawidłowo z jakimikolwiek innymi formami związków pederastów. Ponadto podkreśla, że każde dziecko jest darem Boga i zachęca do przeciwdziałania współczesnej mentalności, która „często wroga jest życiu”.

foto: Jeon Han, licencja CC BY-SA 2.0 via Flickr.com
foto: Jeon Han, licencja CC BY-SA 2.0 via Flickr.com

„Adhortacja papieża Franciszka zatytułowana >>Amoris Laetitia<< [łac. „Radość miłości” – red.] zwraca uwagę na radość, płynącą z miłości małżeńskiej i rodzinnej jest dokumentem bardzo oczekiwanym. Pojawiały się głosy, że Ojciec Święty nie ma zamiaru publikowania adhortacji posynodalnej, krążyły informacje, że poprzestanie na zaakceptowaniu raportu końcowego obydwu synodów – nadzwyczajnego i zwyczajnego. Tymczasem ukazała się adhortacja, która jest bardzo pojemnym dokumentem i która przekracza ramy obydwu raportów posynodalnych” – pisze arcybiskup Henryk Hoser.

„Jest to bardzo osobisty dokument Ojca Świętego, pisany w pierwszej osobie liczby pojedynczej i często odwołuje się do nauczania Kościoła, formułowanego przez poprzedników – >>Humanae vitae<< Pawła VI, adhortacji Jana Pawła II >>Familiaris consortio<<, ale też nauczania św. Tomasza z Akwinu. Jest to więc bardzo całościowe, syntetyczne spojrzenie na dotychczasowe, niezmienne nauczanie Kościoła i Ojciec Święty podkreśla, że jest ono niezmienne. Nie może bowiem zmieniać tego nauczania, ponieważ jest ono elementem magisterium Kościoła” – zauważa hierarcha.

Wbrew oczekiwaniom modernistów i heretyków, papież podkreśla, że rozeznanie trudnych sytuacji musi nastąpić w prawdzie. Że „nie może ono polegać na szukaniu współczującego księdza”, który powie to, co ktoś chce usłyszeć. Rozeznanie bowiem to stały wysiłek otwierania się na Słowo Boże, rzucające konkretne światło na daną rzeczywistość. Duszpasterze muszą więc pamiętać, że nie ma łatwych recept i szybkiego rozwiązania kwestii, czy jakaś sytuacja jest wyjątkowa. „To rozeznanie nigdy nie może nie brać pod uwagę wymagań ewangelicznej prawdy i miłości proponowanej przez Kościół. Aby tak się stało, trzeba zapewnić niezbędne warunki pokory, dyskrecji, miłości do Kościoła i jego nauczania, w szczerym poszukiwaniu woli Bożej i chęci osiągnięcia na nią odpowiedzi doskonalszej” – pisze papież Franciszek.

Franciszek przypomina, że Kościół winien pomagać ludziom w trudnych sytuacjach. Podkreśla jednak, że osoby afiszujące się swoim grzechem same wyłączają się poza wspólnotę Kościoła. „Oczywiście, jeśli ktoś afiszuje się z obiektywnym grzechem tak, jakby był częścią ideału chrześcijańskiego, czy chciałby narzucić coś innego od tego, czego naucza Kościół, to nie może domagać się, by uczyć katechizmu czy przepowiadać, i w tym sensie istnieje coś, co go oddziela od wspólnoty” – pisze namiestnik Chrystusa.

Pełen tekst adhortacji, udostępniony przez Konferencję Episkopatu Polski, można znaleźć TUTAJ.

CWIK/Gosc.pl, episkopat.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net