Dane GUS. Mniej małżeństw, więcej nieślubnych dzieci, coraz późniejsze zakładanie rodzin

Z raportu GUS wynika, że systematycznie rośnie odsetek dzieci rodzących się poza małżeństwami. Jednocześnie, m.in. z powodu absurdalnych i szkodliwych restrykcji wprowadzonych pod pretekstem tzw. pandemii, zmalała liczba zawartych małżeństw.

Jak zaznacza GUS, ponad 25 proc. dzieci urodziło się poza małżeństwem. Dla porównania, na początku lat 90-tych było to 6-7 proc., zaś w 2000 roku 12 proc.. W ubiegłym roku także zawarto 145 tys. małżeństw, co jest liczbą mniejszą o ponad 38 tys. w stosunku do 2019 roku. Małżeństwa wyznaniowe w 2019 roku stanowiły w Polsce około 60 proc. ogólnie zawartych prawnie małżeństw.

Poza małżeństwami, zmniejszyła się także liczba orzeczonych rozwodów i separacji.

W porównaniu z początkiem tzw. transformacji ustrojowej, wzrósł przedział wiekowy, w którym Polacy zakładają rodziny. Obecnie kobiety najczęściej rodzą dzieci w wieku 26-31 lat, co jest podwyższeniem wieku o 6-8 lat w stosunku do początku lat 90-tych.

Rozwiodło się około 51 tys. małżeństw, czyli 14 tys. mniej, niż wcześniej. Trzykrotnie więcej rozwodów było w miastach, niż na wsiach.

Widać także dysproporcję w przypadku rozwodów małżeństw. O ile coraz częściej sądy orzekają wspólne wychowywanie dzieci (62 proc.), o tyle wciąż to matka dostaje najczęściej to prawo (33 proc.). Jedynie w 3 proc. przypadków to ojciec otrzymał wyłączne prawo do opieki nad dzieckiem.

– Zauważalne w 2020 roku spadki w liczbie zawieranych małżeństw oraz orzeczonych rozwodów i separacji mogą wynikać m.in. z ograniczeń i restrykcji wdrażanych w związku z COVID-19, w tym obostrzeń sanitarnych (np. dotyczących organizacji ślubów i wesel) oraz czasowo ograniczanej działalności sądów, a tym samym z odwoływania rozpraw rozwodowych i o separacje – podkreśla GUS.

rmf24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.