1 marca 2024
HistoriaRodzinaWiadomości

Dzień Ojca

Dzisiaj w Polsce obchodzimy Dzień Ojca. Święto funkcjonuje jako wyraz szacunku i wdzięczności wobec ojców. Do Polski przywędrowało ze Stanów Zjednoczonych i obchodzone jest od 1965 roku.

foto: Pixabay
foto: Pixabay

Pierwsze obchody święta miały miejsce 19 czerwca 1910 roku w miasteczku Spokane w stanie Waszyngton. Ich pomysłodawczynią była niejaka Sonora Smart Dodd, córka weterana wojny secesyjnej Williama Smarta. Sonora, dowiedziawszy się o ustanowieniu Dnia Matki trzy lata wcześniej, wpadła na pomysł, by analogiczne święto wprowadzić dla uczczenia pamięci, trudu opieki nad rodziną i zasług wszystkich ojców. Święto miało wyróżnić w szczególności jej własnego ojca, który po śmierci matki samotnie wychowywał ją oraz pięcioro młodszego rodzeństwa.

Proponowaną przez Sonorę datą obchodów święta był 5 czerwca – data urodzin jej ojca. Radni miasta jednak wybrali na ten cel trzecią niedzielę czerwca. W 1966 r. prezydent Lyndon B. Johnson oficjalnie ustanowił Dzień Ojca świętem państwowym, a w 1972 roku oficjalnie zatwierdzono jego obchody w trzecią niedzielę czerwca. Inaczej przedstawia się to m.in. we Włoszech, Hiszpanii i Portugalii, gdzie Dzień Ojca obchodzony jest 19 marca w dzień św. Józefa, na Litwie zaś – w pierwszą niedzielę czerwca, w Wielkiej Brytanii natomiast przypada na trzecią niedzielę czerwca.

Wszystkim ojcom redakcja serwisu Kontrrewolucja.net życzy łask Bożych i samych radosnych dni!

miecz/pl.wikipedia.org, kalendarzswiat.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net