10 czerwca 2024
RodzinaWiadomości

„Za życiem, ale…”? Kontrowersyjna wypowiedź prezesa PFROŻ

Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia, w rozmowie z Bogumiłem Łozińskim dla „Gościa Niedzielnego” powiedział o historycznej szansie zmiany prawa, które w pełni chroniłoby życie, dodając jednocześnie, że sam nie podpisałby się pod projektem inicjatywy „Stop Aborcji”.

fb.com/FundacjaPro
fb.com/FundacjaPro

„Stoimy przed historyczną szansa zmiany prawa w kierunku pełniej ochrony życia dzieci poczętych. Trzeba ją wykorzystać” – stwierdził Wosicki. Prezes dodał jednak, że swojego podpisu nie złoży pod – jedynym realnie istniejącym – obywatelskim projektem całkowicie zakazującym mordowania dzieci nienarodzonych. Wszystko z powodu zapisu o „karalności kobiet”.

Szef Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia nie zgadza się z prezentowanym przez inicjatorów obywatelskiej ustawy „Stop Aborcji” tokiem myślenia, zgodnie z którym obowiązująca obecnie zasada automatycznej bezkarności kobiet oznacza, że w świetle prawa inaczej traktuje się dziecko przed przyjściem na świat, a inaczej po narodzeniu. Zdaniem Pawła Wosickiego, „wyłączenie karalności kobiet nie oznacza odebrania podmiotowości prawnej poczętemu dziecku”. Redaktor Łoziński słusznie zauważa, że „według takiego podejścia, kobieta która z premedytacją  dokona aborcji dziecka w końcowej fazie ciąży, np. w 7 miesiącu, nie powinna ponieść konsekwencji karnych”. Dziennikarz podkreśla także bezkarność w przypadku dokonania zabójstwa nienarodzonego dziecka środkami farmakologicznymi. Wosicki odpowiada, że „są to problemy do dyskusji, nad którymi pracując wspólnie zastanawialiśmy się”.

Prezes zauważa, że „z punktu widzenia teorii prawa zapis o karalności może jest logiczny, ale ustawa musi widzieć problem w całej złożoności, brać po uwagę stan świadomości społecznej. Na takie rozwiązanie ludzie nie są w tym momencie przygotowani”. Ta wypowiedź oraz fakt, że PFROŻ – na co zwracają uwagę środowiska popierające projekt ustawy – nigdy nie przygotowała własnej propozycji zmian w prawie. „Dotychczas nie przygotowywaliśmy, ponieważ uważaliśmy że w poprzednich kadencjach Sejmu nie było na jego przyjęcia. Porażki kolejnych projektów obywatelskich potwierdzają, że mieliśmy rację” – tłumaczył się Wosicki.

„Wprowadzenie do projektu karalności już wywołało spore zamieszanie, także zniechęcenie…”, „Odpowiedzialność za rozłam, jaki powstał, ponoszą autorzy projektu” – to tylko niektóre ze zwrotów stale towarzyszących prezesowi Wosickiemu podczas rozmów na temat inicjatywy „Stop Aborcji”  w mediach.

Maj/Pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net