Norwegowie będą „zmieniać płeć” przez Internet

Zmiana tzw. płci metrykalnej online to najnowszy wynalazek norweskich władz. Osoby, które zapragną, by w ich dokumentach widniała inna płeć niż dotychczas, będą mogły zmienić ją za pośrednictwem strony internetowej.

foto: puroticorico, licencja CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons
foto: puroticorico, licencja CC BY-SA 2.0 via Wikimedia Commons

Nowe prawo zezwoli na zmianę płci metrykalnej osobom powyżej 16. roku życia. Po zalogowaniu na stronę będą one mogły po prostu zedytować swoje dane osobowe i wybrać nową płeć wedle życzenia. Wniosek wpłynie do urzędu, który wkrótce wyda chętnym nowe dokumenty ze zmienionym już wpisem w rubryce „płeć”. – To jest historyczna propozycja, o zmianie płci nie będzie już decydować służba zdrowia, lecz osoby indywidualne – chwali ustawę norweski minister zdrowia.

W czerwcu Norwegia umożliwiła zmianę płci metrykalnej wyłącznie na podstawie odczucia i indywidualnej decyzji. Przedtem prawo zezwalało wpisanie odmiennej płci w dokumentach jedynie tym osobom, które poddały się tzw. operacji zmiany płci i zostały uprzednio zbadane przez specjalistę. W przeciągu zaledwie miesiąca od wprowadzenia nowego prawa niemal 200 Norwegów zdecydowało się na taki krok. Zdaniem norweskich władz to oznaka postępu, „przejścia z ariergardy do awangardy w kwestii praw człowieka”, jak twierdzi Lisbeth Normann z ministerstwa zdrowia.

MGOT/thelocal.no, pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net