PiS chce socjalu zamiast prawnej ochrony życia

foto: YouTube
foto: YouTube

Przedstawiciele partii rządzącej odrzucili projekt ustawy Stop Aborcji. Teraz chcą oferować matkom niepełnosprawnych dzieci pieniądze i mianują się obrońcami życia. Czy jednak socjal może zniechęcić kogokolwiek do pozbycia się nienarodzonego dziecka? W innych krajach taka korelacja nie zaistniała.

4 tysiące złotych dla matki, która urodzi dziecko z nieuleczalną chorobą bądź inną niepełnosprawnością – to propozycja PiSu zawarta w ustawie nazwanej szumnie „Za Życiem”. Projekt zakłada również zapewnienie takim rodzinom dostęp do świadczeń zdrowotnych, określone jako „poza kolejnością” (nie sprecyzowano, na jakiej zasadzie miałby on działać szybciej, niż obecnie) a także zapomogi „wysokości limitu finansowania ze środków publicznych określonego w tych przepisach,według wskazań medycznych bez uwzględnienia okresów użytkowania”.

Nikt nie ma wątpliwości, że pomoc tego rodzaju z pewnością przyda się potrzebującym. Niezrozumiałe wydaje się jednak nazywanie tego ochroną życia i stwierdzenie, że ograniczy to liczbę ofiar – dzieci zabijanych w łonie matki. Znakomity system pomocy socjalnej posiada bowiem wiele krajów w Europie, co nie zmniejsza liczby unicestwianych przed porodem niepełnosprawnych bądź chorych dzieci. Przykładem może być chociażby Dania. Na łamach tygodnika „Berlingske” postawiono hipotezę, iż w 2030 r. w tym kraju przestaną rodzić się dzieci z zespołem Downa. Nie będą miały na to szansy, ponieważ odkąd wprowadzono refundację badania pod tym kątem u ciężarnych, Dunki coraz chętniej uśmiercają dzieci nienarodzone. Nie przeszkadza im przy tym znakomity socjal i opieka zdrowotna – Dania od lat przoduje w rankingach Euro Health Consumer Index, oceniających świadczenia medyczne. Aż 99 proc. kobiet, u których dzieci podejrzewa się zespół Downa, oraz 87 proc. przyszłych matek dzieci z zespołem Turnera decyduje się na uśmiercenie nienarodzonego potomstwa w ramach legalnej w tym kraju „aborcji”.

Podobna sytuacja ma miejsce w Szwecji, gdzie kobiety korzystają z darmowych zajęć typu szkoła rodzenia czy bardzo wysokich, dodatkowych świadczeń w trakcie ciąży i podczas urlopu rodzicielskiego. Szwecja oferuje płatny urlop dla rodziców, comiesięczny zasiłek na dziecko do 16 roku życia oraz inne świadczenia wspomagające rodzinę. Jednocześnie kraj ten ma najbardziej proaborcyjne prawo w Europie, więc nienarodzone dzieci zabijają tam nie tylko Szwedki, lecz także kobiety z innych krajów. Przykłady choćby tych dwóch państw pokazują, iż samo wsparcie finansowe nie zapewni ochrony najbardziej bezbronnym, jeśli prawo zezwala na ich legalne uśmiercanie.

MGOT/ natemat.pl, tvn24.pl, sejm.gov.pl, spcc.pl, miesiecznik-benefit.pl, forum-norwegia.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.