Podatek nie tylko od „zrzutek”. Przyjęty projekt nakłada HARACZ na NOWOŻEŃCÓW! Trzeba będzie odpalić działkę dla rządu

„Podatek od zrzutki” zakłada nie tylko konieczność oddania części z zebranych poprzez platformy fundraisingowe pieniędzy państwu od wielu darczyńców. Projekt ustawy uderza też w nowożeńców, którzy będą otrzymywali prezenty finansowe, zwyczajowo zwane „kopertami”.

Według projektu ustawy, państwo będzie żądało swojej działki z wszelkich „zrzutek”, które łącznie przekroczą kwotę 54180 zł. Oznacza to, że teoretycznie jeśli nowożeńcy otrzymają taką lub wyższą kwotę, będą musieli pod groźbą prawnych represji oddać część prezentu rządowi.

Jak się okazuje, propozycja zmian uderzy również w nowożeńców, którzy przyjmują tzw. „koperty” z okazji ślubu.

– Obecnie muszą zapłacić podatek, gdy wartość pojedynczej darowizny przekroczy 5308 zł. Powyżej tego limitu muszą weryfikować, czy prezent pochodzi od kogoś z I lub II grupy podatkowej, w których obowiązuje wyższa kwota wolna – podaje gazetaprawna.pl.

Portal „Dziennika Gazety Prawnej” zauważa również wiele niejasności w związku z kontrowersyjnym projektem.

– Nie wiadomo, czy obdarowany, który otrzyma od obcych sobie osób dwie darowizny na kwotę 25 tys. zł każda, zapłaci podatek (bo przekroczy limit 18 060 zł od jednej osoby), czy go nie zapłaci (bo łączna wartość obu darowizn nie przekroczy 54 180 zł). Czy nowożeńcy i jubilaci będą musieli nie tylko zapisywać, od kogo dostali pieniądze w kopercie i do jakiej grupy podatkowej należy darczyńca (bo to robią już teraz, jeżeli nie chcą zapłacić podatku od darowizn), lecz także sumować wartość podarunków otrzymanych od osób z tej samej grupy, a nadwyżką dzielić się z fiskusem? Kto będzie płacił podatek od kwot zebranych na zakup dobra, z którego będzie korzystać wiele osób? – czytamy na gazetaprawna.pl.

Więcej o samym projekcie pisaliśmy TUTAJ. Sam premier Mateusz Morawiecki, po fali krytyki w związku z przyjęciem przez Sejm projektu ustawy, zapowiedział, że w projekcie nastąpią zmiany. Oficjalnie celem takiego zapisu miało być zabezpieczenie przed nadużyciami z powodu podwyższenia kwoty wolnej od podatku.

Przekazał również, że wydał dyspozycję do resortu finansów, by „niezwłocznie uściślił” kwestię organizacji pomocowych.

– Nowe rozwiązania w żaden sposób nie wpłyną na ich bardzo ważną aktywność – powiedział Morawiecki.

Portal DGP zaznacza, że „najprawdopodobniej odbędzie się to w drodze senackich poprawek, które zmienią kontrowersyjne przepisy”.

gazetaprawna.pl / interia.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net