1 grudnia 2023
RodzinaWiadomości

Polacy za całkowitym zakazem zabijania nienarodzonych

foto: Fb.com/FundacjaPro
foto: Fb.com/FundacjaPro

W maju po raz pierwszy zapytano Polaków o precyzyjnie określoną treść inicjatywy „Stop aborcji”. Badanie IBRIS wykazało, że większość popiera wprowadzenie całkowitego zakazu zabijania dzieci przed narodzeniem, przy zachowaniu możliwości ratowania życia matki. 

Ponad 58 proc. obywateli naszego kraju popiera zawarty w treści inicjatywy „Stop aborcji” postulat wprowadzenia całkowitego zakazu zabijania dzieci w łonach matek z zachowaniem możliwości ratowania życia matki, jeżeli jest ono zagrożone. Przeciwnego zdania było 30 proc. respondentów badania IBRIS.

Pełną ochronę życia popierają w większości młodzi Polacy. Większość naszych rodaków sprzeciwia się także automatycznej bezkarności kobiet, które zabiły swoje dzieci przed ich przyjściem na świat.

Instytut Badań Rynkowych IBRIS badał zdanie Polaków na temat projektu, który za kilka miesięcy stanie się przedmiotem obrad Sejmu. Było to pierwsze takie badanie dotyczące treści inicjatywy „Stop aborcji”. Do tej pory w ankietach poruszano kwestie „zaostrzenia ustawy antyaborcyjnej”, „odbierania kobietom prawa do aborcji”, „braku akceptacji dla przerwania ciąży w żadnych okolicznościach” lub „całkowitego zakazu aborcji”. Pytania te nie oddawały więc w pełni treści badanej w maju inicjatywy.

Podczas badania przeprowadzonego w zeszłym miesiącu zapytano: „Czy popiera Pan(i) całkowity zakaz aborcji, z zachowaniem możliwości ratowania życia matki, jeśli jest zagrożone?”.  Wśród kobiet twierdząco odpowiedziało 57,9 proc. respondentek, natomiast wśród mężczyzn 59,5 proc. badanych. Ponadto największy odsetek odpowiedzi popierających projekt zanotowano wśród osób w wieku 18-24 lata – 79,2 proc!

Najniższe poparcie zostało natomiast udzielone przez osoby powyżej 65 roku życia – 48,7 proc., co nie jest zaskoczeniem z uwagi na fakt, iż większość ich życia toczyła się w realiach PRL-u, gdzie prawo dopuszczało możliwość zabijania nienarodzonych ze względów społecznych, czyli de facto na życzenie.

Według 50,7 proc. badanych, kobiety powinny ponosić odpowiedzialność karną za „celowe i świadome dokonanie aborcji lub poddanie się jej”. Większość z nich popiera rozwiązanie zawarte w projekcie „Stop aborcji”, który pozwala sądowi na odstąpienie od kary. Ponadto twierdzących odpowiedzi udzieliło łącznie 47,1  proc. kobiet i 54,4 proc. mężczyzn. Przeciwnego zdania było 41,3 proc. ankietowanych.

„Jest nadzieja! I jasny dowód, że politycy nie muszą się bać. Polacy są po stronie życia!!!” – komentuje na Facebooku Tomasz Terlikowski.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 13-16 maja, czyli miesiąc po rozpoczęciu akcji zbierania podpisów pod projektem „Stop aborcji”, gdy toczyła się szeroka debata publiczna na ten temat. Ankietowano reprezentatywną grupę 1100 Polek i Polaków.

Maj/OrdoIuris.pl, Facebook

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net