Szkoły w Hiszpanii ograniczają uczniom dostęp do smartfonów. Zmalała agresja i poprawiły się nastroje

W Hiszpanii coraz więcej szkół wprowadza kontrole i ograniczenia w korzystaniu ze smartfonów na swoim terenie. Po czasie widać, że zmalała liczba sytuacji konfliktowych wśród uczniów oraz poziom agresji. Zauważono także pozytywne zjawiska.

W szkole w Walencji, w której uczy się 1,3 tys. uczniów, na początku roku szkolnego wprowadzono zakaz korzystania ze smartfonów. Dotyczy on zarówno dzieci jak i nauczycieli.

– Znacznie zmniejszyła się liczba udzielanych uczniom upomnień i kar dyscyplinarnych; powróciła bezpośrednia komunikacja, aktywność fizyczna i młodzieńczy uśmiech – powiedział „El Mundo” dyrektor szkoły Luis Gimenez.

Jak zaznaczył, wcześniej „od 80 do 85 proc. sytuacji konfliktowych było wywołanych nieprawidłowym używaniem aparatów „. Po wprowadzeniu zakazu, w pierwszym kwartale liczba kar dyscyplinarnych spadła o 65 proc..

W ubiegłym roku dochodziło do problemów z powodu robienia zdjęć i filmowania bez zezwolenia. Materiały wielokrotnie zamieszczano także w sieci. Dochodziło z tego powodu do poważnych incydentów, zaś kilkoro uczniów wyrzucono ze szkoły.

Zwrócono też uwagę na problem uzależnienia od smartfonów przez młodzież. Tacy uczniowie mieli problem z utrzymaniem koncentracji na lekcjach.

– Nawet podczas przerw uczniowie nie komunikowali się ze sobą, każdy siedział gdzieś w kącie patrząc w swój telefon – powiedziała nauczycielka wychowania fizycznego Lola Reig.

– Niektórzy przejawiali duże uzależnienie, izolowali się społecznie; nawet na zajęciach sportowych biegali z telefonem w kieszeni – dodała.

Według wprowadzonych w tym roku szkolnym przepisów, ze smartfonów po prostu nie wolno korzystać. Jeśli uczeń wyjmie urządzenie, zostanie ono skonfiskowane do czasu odbioru w obecności rodzica. Na wypadek nagłych sytuacji, dostępny jest telefon stacjonarny w sekretariacie szkoły.

Dyrektor podkreślił, że nowe zmiany nie byłyby możliwe bez wsparcia rodziców. Ci bardzo dobrze przyjęli propozycje zmian.

Zwrócił również uwagę, że rodzice powinni regulować dzieciom czas korzystania ze smartfonów w domu. Nie powinno się zezwalać im na zabieranie go do łóżka.

– Są dzieci, które zasypiają na lekcjach, bo do trzeciej nad ranem rozmawiały z kolegami albo grały w gry – zaznaczył dyrektor Gimenez.

„El Mundo” podkreśla zaś, że „problemy z nieodpowiednim używaniem telefonów komórkowych mają prawie wszystkie hiszpańskie szkoły średnie”. Coraz więcej szkół zakazuje korzystania z urządzeń na swoim terenie. Inne zaś ograniczają możliwość z korzystania z nich.

Jednak – jak podaje redakcja – ogólna tendencja zmierza w kierunku zaostrzenia zasad.

nczas.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net