Turcja a śluby nieletnich – czy rząd chce je zalegalizować?

Turcja anulowała prawo, które uznawało stosunek płciowy z osobą poniżej 15. roku życia za przestępstwo wykorzystywania seksualnego. Rząd twierdzi, iż to stan tymczasowy. Jednocześnie władze w Ankarze oskarżają o islamofobię wszystkich, którzy ostrzegają, iż obecny stan prawny zezwala na zmuszanie nastolatek do ślubów czy współżycia.

foto: twitter.com/Venitis
foto: twitter.com/Venitis

Sąd konstytucyjny Turcji zniósł klauzulę określającą współżycie z osobą poniżej 15 lat jako wykorzystywanie seksualne. Dla Ankary obecne prawo jest złe, ponieważ nie dostrzega różnicy między przypadkami, gdy chodzi o dziecko czteroletnie, czy np. czternastoletnie. Według informacji zawartych w dzienniku „Hurriyet”, przepisy mają być zmienione, ponieważ nie przewidują sytuacji, gdy osoba między 12 a 15 rokiem życia „świadomie wyraża zgodę na stosunek płciowy”. Parlament ma stworzyć nowe prawo w tej materii w przeciągu najbliższych miesięcy.

Tymczasem organizacje międzynarodowe alarmują: otwarto furtkę do całkowicie bezkarnego krzywdzenia dzieci. – Ludzie będą wykorzystywać dzieci, gwałcić je bądź zmuszać do ślubów – ostrzega Canan Güllü, która chce odwołać się w tej sprawie do Strasburga. – Przede wszystkim, według międzynarodowych praw, każda osoba poniżej 18. roku życia uznawana jest za dziecko. Doszukiwanie się zgody dziecka w przypadkach wykorzystywania seksualnego jest niedopuszczalne – dołącza się prof. Bahar Gokler z towarzystwa na rzecz walki z przemocą wobec dzieci.

Protestują także przedstawiciele innych państw.”Turecka decyzja o zezwoleniu na seks z dziećmi poniżej 15 [lat – red.] musi być cofnięta. Dzieci potrzebują zwiększenia ochrony przed przemocą i wykorzystywaniem seksualnym, nie zmniejszania jej” – napisała minister spraw zagranicznych Szwecji, Margot Wallström. Władze w Ankarze uznały to za rozpowszechnianie kłamstw i domagają się wyjaśnień od szwedzkiego ambasadora. Również charge d’affaires Austrii został wezwany do tłumaczenia się za „islamofobię” i szkalowanie Turcji. Chodziło o nagłówek na tzw. pasku informacyjnym na jednym z lotnisk, głoszący: „Turcja zezwala na seks z dziećmi poniżej 15. roku życia”.

Obecny wiek inicjacji seksualnej to według tureckiego prawa 18 lat. Jednocześnie w kraju tym wciąż zawiera się małżeństwa z nieletnimi – według danych organizacji zwalczających ten proceder, aż 15 proc. Turczynek wyszło za mąż przed 18 rokiem życia.

MGOT/dw.com, express.co.uk, girlsnotbrides.org, breitbait.com

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net