W państwie londyńskim urodziło się dziecko mające troje biologicznych rodziców

W Zjednoczonym Królestwie urodziło się dziecko, które posiada DNA trzech osób. Eksperymentalna metoda, którą zastosowano jest legalna wyłącznie na terenie państwa rządzonego z Londynu. Katoliccy etycy ostrzegają przed poważnymi konsekwencjami rozwoju tej metody.

Dziecko, które się narodziło, ma troje biologicznych rodziców. W tym celu zastosowano mitochondrialną terapię zastępczą.

Oksfordzkie Centrum Bioetyki Anscombe wyraziło sprzeciw wobec stosowania tej metody. Jako powody wskazuje „złamanie biologicznego rodzicielstwa” oraz „możliwości poważnych niezamierzonych konsekwencji”.

– Metoda obejmuje zapłodnienie kilku zarodków i ich modyfikację, by wyeliminować genetyczne choroby, ukryte w mitochondriach. Ich obecność prowadzi do uszkodzenia mózgu, zaniku mięśni, niewydolności serca czy ślepoty. Eksperymentalna terapia oznacza niszczenie ludzkich embrionów, potrzebnych do stworzenia jednego, który będzie mógł się dalej rozwijać – podaje watykański portal.

Eksperyment potępił również brytyjski episkopat. Bp John Sherrington napisał, że „wkroczono w nieznany świat inżynierii genetycznej” poprzez stworzenie dziecka trojga osób.

– Odebrano życie dwojgu innym ludziom, którzy posiadali wrodzoną godność i prawa – stwierdził biskup.

Prof. Jones, dyrektor oksfordzkiego Centrum Bioetyki Anscombe zwrócił uwagę na „nową technikę”, która „nie zwiększa bezpieczeństwa zapłodnienia in vitro z udziałem dawcy komórki jajowej, ale zwiększa ryzyko”.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

– Centrum bioetyki ostrzega przed nieprzewidzianymi konsekwencjami w relacji między przeszczepionym jądrem komórkowym a mitochondriami. Oddziaływanie genomu mitochondrialnego i genomu jądrowego ma „wszechobecny wpływ na funkcjonowanie komórek i organizmu”, zauważa ośrodek. Mówi o tym również Dagan Wells, profesor genetyki reprodukcyjnej na Uniwersytecie Oksfordzkim. Jak zauważa na łamach The Guardian: metoda eliminacji złych genów nie daje pewności, że choroby na pewno da się uniknąć – czytamy na vaticannews.va.

– Dzieje się tak, gdy niewielka liczba chorych lub nieprawidłowych mitochondriów zostaje przeniesiona z pierwotnego zarodka do ostatecznego zarodka. To nadal może prowadzić do chorób mitochondrialnych. Dlatego dzieci urodzone w ten sposób muszą podlegać długoterminowej obserwacji – ostrzega Wells.

– Mogą żyć tylko ludzie „nieskazitelni”. Płodzi się wiele embrionów i tylko te, które są pożądane, karmione są przez łono matki, co odpowiada naszej ludzkiej godności i umożliwia rozkwit życia – zwraca z kolei uwagę Marie Hilliard z amerykańskiego Centrum Bioetyki Katolickiej.

To nie pierwszy przypadek, gdy poczęto dziecko z trojga rodziców. Pierwszym, który oficjalnie próbował tego dokonać, był prof. John Zhang z New Hope Fertility Center w Nowym Jorku. Ze względu na to, że amerykańskie prawo zakazywało takich eksperymentów, przeniósł się do Meksyku, gdzie „nie ma żadnych zasad”.

– Klientami Zhanga była para pochodząca z Jordanu, która przez prawie 20 lat starała się o zdrowe dzieci. Matka było nosicielką genów śmiertelnej choroby Zespołu Leigha, którą przekazywała potomstwu. Kobieta cztery razy poroniła, a dwoje urodzonych dzieci zmarło. Zhang stworzył pięć ludzkich embrionów, z których tylko jeden rozwijał się normalnie, a więc dostał szanse na dalsze życie. Został wszczepiony matce, a 9 miesięcy później dziecko przyszło na świat – czytamy.

vaticannews.va

fot. ilustracyjne/fot. freeimages.com

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Jeden komentarz do “W państwie londyńskim urodziło się dziecko mające troje biologicznych rodziców

 • 29 maja 2023 o 19:49
  Bezpośredni odnośnik

  Oskarżenie metropolity Grzegorza Rysia o niszczenie obyczaju, kapłaństwa i Kościoła w Polsce.

  „Prawodawca w kan. 212 § 2 (Kodeksu Prawa Kanonicznego) przypomina, że wierni mają prawo, by przedstawiać pasterzom Kościoła swoje potrzeby, zwłaszcza duchowe, jak również swoje życzenia. Winno się od razu zauważyć, że prawo petycji należy do katalogu, który w literaturze kanonistycznej nazywany jest katalogiem podstawowych praw i obowiązków wszystkich wiernych chrześcijan.”
  Studia Prawnicze KUL 1 (93) 2023, dr hab. Ks. Jerzy Adamczyk: Prawo wiernych do wyrażania wobec pasterzy Kościoła swoich potrzeb i życzeń (kan. 212 § 2 KPK)
  https://citizengo.org/pl/210969-oskarzenie-abp-grzegorza-rysia-o-niszczenie-obyczaju-kaplanstwa-i-kosciola-w-polsce

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net