6 grudnia 2023
Rodzina

Wiceminister PiS podchwycił kłamstwa o „strefach anty-LGBT”? Chce „analizy i weryfikacji” Samorządowych Kart Praw Rodzin, bo ta „stanowi przedmiot dyskusji w kontekście dyskryminacji”

Wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda wysłał pisma do samorządów, w których wnosi, aby przeanalizowały i zweryfikowały pod kątem „dyskryminacji ze względu na płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd” albo „orientację seksualną” uchwalone przez siebie dokumenty. Wprost napisał, że przykładem jest Samorządowa Karta Praw Rodzin, przez lewicę i wielkie media nazywana „uchwałą anty-LGBT”, choć o LGBT nie ma w niej ani słowa.

Pismo wiceministra z ramienia PiS skierowane do marszałków, starostów, prezydentów, burmistrzów i wójtów opublikowano na anonimowym, ale prężnie działającym profilu „Atlas Nienawiści” na Twitterze.

– 15 września 2021 Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przesłało do wszystkich samorządów pismo DRP-la.6610.99.2021.2.ASB w którym prosi o… uchylenie stref anty-LGBT – napisano na profilu.

Wiceminister zaczyna od przypomnienia o negocjacjach z KE w sprawie Umowy Partnerstwa 2021-2027. Powołuje się następnie na „zasady horyzontalne” UE. Wśród nich są m.in. zakazy „dyskryminacji” ze względu na „płeć, rasę lub pochodzenie etniczne, religię lub światopogląd, niepełnosprawność, wiek lub orientację seksualną”. W razie złamania zakazu, możliwe jest wstrzymanie dofinansowania.

– Przestrzeganie zasad horyzontalnych stanowiło w trwającej perspektywie finansowej kryterium obligatoryjne wyboru projektów do dofinansowania. Żaden projekt, który nie spełnił powyższego kryterium, nie mógłby zostać wybrany do dofinansowania. Takie samo rozwiązanie musi zostać zastosowane w perspektywie 2021-2027, na co chciałbym zwrócić Państwa szczególną uwagę – napisał wiceminister funduszy i polityki regionalnej Waldemar Buda.

Dalej zwraca uwagę, że zakaz dyskryminacji występuje również w przepisach państwowych, z konstytucją włącznie.

– Mając na uwadze powyższe, zwracam się do samorządów, których organy uchwałodawcze przyjęły tego typu dokumenty, o ich analizę i weryfikację czy nie zawierają one zapisów, które niekiedy – nawet wbrew intencjom organów stanowiących – mogłyby potencjalnie stać się przedmiotem nadinterpretacji w tym zakresie. Przykładem takiej nadinterpretacji są, w naszej opinii, uwagi sformułowane pod adresem Samorządowych Kart Praw Rodzin, które w swych zamierzeniach i istocie odnoszą się do wspierania rodziny i rodzicielstwa. Jako takie, nie naruszają zasad dotyczących równości wszystkich obywateli wobec prawa oraz zakazu dyskryminacji z jakiejkolwiek przyczyny. Bywa jednak, że nieprecyzyjne sformułowania tych dokumentów stanowią przedmiot dyskusji publicznej w kontekście dyskryminacji. W przypadku zidentyfikowania takich zapisów, uprzejmie proszę o podjęcie stosownych modyfikacji – napisał wiceminister Buda.

Warto zaznaczyć, że fragment z pisma od zdania „przykładem takiej…” do przedostatniego zdania włącznie, zostało pominięte w cytacie, który zamieścił na swojej stronie onet.pl przy tej informacji.

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net