1050 rocznica chrztu Polski zainaugurowana

W środę na Jasnej Górze symbolicznie nastąpiła inauguracja obchodów 1050-lecia Chrztu Polski. Biskupi zgromadzeni w sanktuarium otrzymali jubileuszowe świece, które mają zapłonąć we wszystkich polskich diecezjach.

foto: Aw58, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Aw58, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

– To znak trwałości naszej wiary, którą musimy przenosić w kolejne pokolenia – powiedział Prymas Polski, abp Wojciech Polak. – Obecność wiary w życiu chrześcijańskiego narodu nie jest dla niego zagrożeniem, nie jest zawłaszczeniem tego, co jest dla niego duchową siłą, ale jest wielką pomocą dla życia tym co z wiary wypływa – podkreślił Prymas.

– Obecne czasy stanowią większe wyzwanie niż przed laty. Synod pokazał, że nawet rodzina staje w trudniejszej sytuacji, niż wieki wcześniej. Dlatego trzeba większej gorliwości i wiary, żeby w Polsce utrzymała się wierność Ewangelii, która jest zakładana w momencie chrztu świętego, kiedy wyznajemy swoją wiarę po raz pierwszy – powiedział przewodniczący Komisji Episkopatu Polski abp Gądecki, odnosząc się do wyzwań stojących przed Polską. Arcybiskup podkreślił też, że chrzest był dla Polski włączeniem we wspólnotę narodów chrześcijańskich, a jego obchody w Polsce to dobra okazja do przypomnienia Europie o jej fundamentach.

Przewodniczący KEP przypomniał zgromadzonym, że chrzest był dla Polski początkiem państwowości, a porozumienie z obecnymi władzami ma nadać rocznicy wymiar narodowy, zupełnie inny od tego sprzed 50 lat.

Biskupi również przygotowali list pasterski z okazji jubileuszu chrztu Polski. Podkreślili w nim, że chrzest „wprowadził nasz naród w nowy świat, który wyraża się przez nową kulturę, nowe instytucje, struktury i zapisy prawne, widoczne także w życiu gospodarczym, politycznym i kulturalnym”.

– Chrzest jest tym sakramentem, który wprowadza nas do Kościoła i w tajemnicę Bożego Miłosierdzia – podkreślił Biskup. – Trzeba dziś wdzięczności za Boże Miłosierdzie, my skupiamy się na tym co jest trudne, bo nie mieliśmy łatwej historii, ale dziś jest moment zadaniowy – uważa bp Łukasz Buzun z Kalisza. Biskup przypomniał także, że obchody rocznicy wpisane są w Rok Miłosierdzia.

Jutro w czasie modlitwy w kościołach katedralnych, nastąpi zapalenie świec i błogosławieństwo płomienia świec, gdy biskupi zainaugurują diecezjalne obchody 1050 rocznicy chrztu Polski. Ogień ma być przekazany delegacjom parafialnym i znajdzie się we wszystkich polskich świątyniach. Światło ma być elementem Jubileuszowej Drogi Chrzcielnej, którą mają kroczyć przez kolejne miesiące polscy katolicy.

Świeca jubileuszowa ma zapłonąć także na Jasnej Górze.

Szy/pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net