Zlikwidują ZUS i NFZ?

Czy czeka nas wielka zmiana w systemie ubezpieczeń? Premier Beata Szydło zapowiedziała, że rząd przygotowuje się do prac nad zastąpieniem składek na ZUS i NFZ jedną formą. Ma być prościej i taniej.

Według zapowiedzi, likwidacja składek na ubezpieczenie zdrowotne i emerytalne oznaczałoby konieczność wprowadzenia innego podatku. Jego wysokość zależałaby od ilości dochodu, więc byłby on progresywny. Zlikwidowano by też kwotę wolną od podatku i progi podatkowe.

O planach poinformowała premier Beata Szydło w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Dobrą stroną zmiany byłoby zmniejszenie kosztów obsługi podatkowej i ściągania należności, ponieważ zmniejszyłby się przy tym – przynajmniej teoretycznie – aparat biurokratyczny. Nad sprawnością systemu czuwałyby jedynie urzędy skarbowe.

Władza III RP rozważa też wprowadzenie tzw. emerytury obywatelskiej, jednakowej dla wszystkich.

O planach rządu poinformowała premier Beata Szydło w rozmowie z „Dziennikiem Gazetą Prawną”. Zaletą takich zmian byłoby zmniejszenie kosztów obsługi podatkowej i ściągania należności. Czuwałyby na tym jedynie urzędy skarbowe. Opłacanie składek emerytalnych byłoby obowiązkiem państwa. Inaczej niż obecnie obliczana byłaby też wysokość emerytury. Rozważa się wprowadzenie tzw. emerytury obywatelskiej, jednakowej dla wszystkich.

Na zmianach straciłyby osoby zatrudnione na umowach-zlecenie, gdyż zostałyby de facto zlikwidowane. Stracą także osoby najlepiej zarabiające. Zmiany korzystne byłyby dla zatrudnionych na etat. To tylko przypuszczenia, bo decydujące będą szczegółowe rozwiązania nowej ordynacji podatkowej. A te zapewne nie powstaną zbyt prędko.

CWIK/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net