163 lata temu Łukasiewicz wynalazł lampę naftową

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

30 marca 1853 w oknie wystawowym lwowskiej apteki „Pod Złotą Gwiazdą” zapłonęła pierwsza lampa naftowa, skonstruowana przez Ignacego Łukasiewicza – aptekarza i pioniera przemysłu naftowego.

Skonstruowana przez polskiego wynalazcę Ignacego Łukasiewicza lampa była kilkakrotnie bardziej wydajna od zwykłych świec i tańsza w eksploatacji od olejów i oświetlenia gazowego. Do powszechnego użytku weszła w latach 1860-1865. Dopiero po prawie 30 latach została zastąpiona przez żarówkę elektryczną.

Ignacy Łukasiewicz pochodził ze szlacheckiej rodziny kościuszkowskiego żołnierza. Jako młody chłopak zmuszony został do porzucenia szkoły i rozpoczął praktykę jako uczeń w jednej z aptek w Łańcucie. W roku 1852 wraz z Janem Zehem udało mu się otrzymać naftę dzięki frakcjonowanej destylacji. Była to pierwsza przeprowadzona metodami naukowymi destylacja ropy na świecie. Rok po udanym eksperymencie w oknie lwowskiej apteki zapłonęła lampa naftowa.

W latach 1853-1856 Łukasiewicz, jako stały mieszkaniec i prowizor aptekarski  konstruował lampy naftowe i destylował w swojej aptece w Gorlicach ropę naftową. W Gorlicach zabłysła pierwsza lampa naftowa na świecie. 31 lipca 1853 lampami naftowymi oświetlono szpital we Lwowie. Tej samej nocy została przeprowadzona pierwsza nocna operacja przy użyciu tego oświetlenia. Jedna lampa dawała światło o sile równej temu, jakie zapewniało 10-15 świec.

Łukasiewicz był nie tylko naukowcem, ale i patriotą (działał w organizacjach konspiracyjnych) oraz filantropem. W 1873 r. Pius IX za działalność charytatywną nadał wynalazcy tytuł Szambelana Papieskiego i odznaczył go Orderem Św. Grzegorza.

Mas/polskieradio.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net