Rosnące poparcie dla koncepcji „elastycznej solidarności” w UE

Propozycja Grupy Wyszehradzkiej dotycząca polityki migracyjnej, zyskuje coraz większe poparcie wśród europejskich polityków. Tak zwana „elastyczna solidarność” jest pozytywnie komentowana przez wielu wpływowych eurokratów. Czy UE odejdzie od tzw. „kwot” ?

foto: YouTube
foto: YouTube

Do tej pory polityka migracyjna UE, która miała zapobiec kryzysowi, doprowadziła przede wszystkim do podziałów wewnątrz Wspólnoty. Narzucane, obowiązkowe kwoty uchodźców oraz kary za ich nieprzestrzeganie spotkały się ze sprzeciwem zarówno Polski jak i Węgier.

– Wydaje się, że europejscy politycy powoli wyciągają wnioski i coraz częściej mówią o dobrowolnym zaangażowaniu krajów członkowskich w walkę z nielegalną migracją -powiedział przed nieformalnym szczytem Unii w Bratysławie Jean-Claude Juncker. – Jeśli chodzi o zarządzanie kryzysem migracyjnym, zaczęliśmy widzieć solidarność. Jestem przekonany, że potrzeba nam jej dużo więcej. Wiem też, że solidarność musi być dobrowolna. Musi pochodzić z serca, nie może być narzucana  – zaznaczył szef Komisji Europejskiej.

Taki obrót sprawy to odpowiedź na rosnące niezadowolenie przywódców krajów członkowskich. – Niezadowolona jest Szwecja, Dania, Holandia, Francja i Francuzi, którzy być może zorganizują również referendum w tej sprawie. Z Unii Europejskiej wychodzi Wielka Brytania. Wobec tego nie ma miejsca na jakieś rozumienie czy mydlenie oczu. Juncker jest pod ścianą- podkreślił prof. Piotrowski.

Koncepcja „elastycznej solidarności” jaką proponują kraje Grupy Wyszehradzkiej ma opierać się na dobrowolności. Głównym założeniem jest to, że państwa członkowskie, po uwzględnieniu swojego potencjału i doświadczenia, będą mogły same decydować o tym w jaki sposób zaangażują się w walkę z kryzysem migracyjnym. Mimo, że pomysł ten wymaga jeszcze dopracowania, to już zyskuje poparcie znaczących europejskich polityków, np. Martina Schultza. – Będę się cieszyć, jeśli cztery państwa Grupy Wyszehradzkiej są gotowe rozmawiać choćby o większym zaangażowaniu finansowym. Dobrze by było, gdybyśmy przyjęli tę ofertę – powiedział polityk.

Pomysł poparł także niemiecki polityk, Manfred Weber, który stwierdził, że „elastyczna solidarność” to jedyna droga prowadząca nas naprzód. Wzrost poparcia dla nowej propozycji może oznaczać zwrot w polityce migracyjnej, a jego przyjęcie dowiodłoby klęski polityki „kwot”. Kraje, które nie przyjmą imigrantów, będą musiały wesprzeć Europę w inny sposób m.in. poprzez większe zaangażowanie w ochronę granic czy pomoc uchodźcom poza Unią Europejską.

Mas/pch24.pl, radiomaryja.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net