70. rocznica zakończenia wojny oczami biskupa

Podczas wczorajszej Mszy Św. w katedrze polowej Wojska Polskiego w Warszawie biskup polowy Józef Guzdek modlił się w intencji ofiar wojny. W homilii podkreślił, że zagrożenie wojną jest nadal realne we współczesnym świecie a rocznica jest okazją do modlitwy o pokój.
Wczoraj miała miejsce 70. rocznica zakończenia II wojny światowej w Europie. Obchody są również okazją do głębokiej refleksji i modlitwy o łaskę pokoju.
Ksiądz biskup zacytował na wstępie wstrząsające fragmenty wystąpień przywódców nazistowskich Niemiec, którzy okazywali pogardę i nienawiść do innych narodów Europy. Zauważył, że w ślad za słowami poszły również zbrodnicze czyny, uderzające w narody ogarnięte wojenną pożogą. – Dziś, gdy obchodzimy 70. rocznicę zakończenia tej straszliwej wojny, trzeba gorąco prosić Boga o nawrócenie serc i umysłów, ponieważ złe myśli rodzą się w niektórych głowach i sercach ludzi żyjących w Europie i wielu rejonach świata – apelował hierarcha.
Podkreślił, że nie ma innego ratunku, jak gorąca modlitwa o nawrócenie serc i umysłów ludzkich. – Wszystko co złe, z wnętrza ludzkiego wychodzi – sparafrazował fragment Ewangelii. – Dlatego też polecając miłosiernemu Bogu ofiary II wojny światowej, poległych i zakatowanych, zamęczonych na Golgocie Wschodu i Zachodu, jednocześnie prośmy o łaskę pokoju – zaakcentował.
Mszę Św. koncelebrowali kapelani ordynariatu polowego, uczestniczyli w niej kombatanci, weterani oraz licznie zgromadzeni w Katedrze Warszawiacy.
II wojna światowa była największym dziejowym konfliktem zbrojnym. Rozpoczęła się atakiem hitlerowskich Niemiec na Polskę 1 września 1939 roku. Zakończyła się 8 maja 1945 roku (na świecie 2 września 1945 roku, po kapitulacji Japonii). Konflikt objął swoim zasięgiem praktycznie cały glob.
Głównymi stronami zmagań były państwa Osi (Niemcy, Włochy, Japonia i w pierwszej fazie państwa satelickie: Bułgaria, Węgry, Rumunia, Słowacja i Finlandia) oraz państwa koalicji antyhitlerowskiej (w głównej mierze Wielka Brytania, USA, także Polska, Francja; ZSRR dopiero po agresji hitlerowskiej 22.06.1941). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln brało czynny udział w walce. Wg różnych szacunków straty w zabitych sięgnęły 50 – 78 mln ludzi.
Mug/episkopat.pl
Przekaż wieści dalej!