16 czerwca 2024
WiadomościWojskowość

Al-Rakka oblężona. Zachód dostrzega zbrodnie SDF w Syrii

twitter.com/FSADinduNuffin

Bastion ISIS w Syrii, al-Rakka, znajduje się w stanie oblężenia. Siły „rebeliantów” będących w większości fundamentalistami islamskimi oraz najemnikami toczą walki w okolicach miasta. ONZ zwraca uwagę, że w mieście znajduje się około 100 tys. cywilów.

– Wraz z intensyfikacją nalotów i walk na ziemi, liczba ofiar cywilnych wzrasta, a kolejne drogi ucieczki się zamykają – podał Wysoki Komisarz ONZ ds. Praw Człowieka Zeid Ra’ad Al Hussein. – Duża liczba ofiar cywilnych pokazuje, że zaangażowane strony muszą robić dużo więcej w celu zapewnienia ochrony ludności cywilnej – oświadcza Hussein. Wezwał również do zapewnienia cywilom bezpiecznych dróg ucieczki z miasta.

Walki o al-Rakkę rozpoczęły się dwa tygodnie temu. Sojusz arabsko-kurdyjski, czyli Syryjskie Siły Demokratyczne (SDF) ma wsparcie międzynarodowej koalicji pod dowództwem USA.

Urząd Wysokiego Komisarza wskazał, że nie tylko dżihadyści, ale też członkowie SDF są winni „naruszeń praw człowieka i nadużyć w kontrolowanych przez siebie strefach, zwłaszcza w mieście Tabka”. W komunikacie mowa jest o plądrowaniu, porwaniach, arbitralnych zatrzymaniach ludzi oraz werbowaniu dzieci. Jest to dość istotna zmiana w retoryce Zachodu. Jeszcze na początku roku SDF przedstawiane było w mediach wyłącznie jako „demokratyczna opozycja”.

gosc.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net