8 czerwca 2024
Wiadomości

Amerykański dziennikarz śledczy: Zełeński i jego otoczenie zdefraudowali 400 mln USD pomocy dla Ukrainy

Znany w USA dziennikarz śledczy Seymour Hersh uważa, że „prezydent Ukrainy i jego otoczenie sprzeniewierzyli co najmniej 400 mln dolarów z pomocy udzielonej Ukrainie na zakup paliwa”.

– Rząd Ukrainy, na czele z Wołodymyrem Zełenskim, wykorzystuje fundusze amerykańskich podatników, aby drogo zapłacić za niezwykle potrzebny olej napędowy, który utrzymuje armię ukraińską w ruchu w wojnie z Rosją – napisał w materiale opublikowanym na platformie Substack Hersh.

Dziennikarzy powołuje się na szacunki CIA. Zdefraudowane fundusze wyniosły w ubiegłym roku co najmniej 400 mln USD.

Hersh cytuje eksperta, który porównał poziom korupcji władz kijowskich do sytuacji na wojnie afgańskiej. Wówczas Pentagon płacił 400 USD za transport jednego kanistra benzyny z portu w Pakistanie do Afganistanu.

POMÓŻ NAM POKRYĆ KOSZTY DZIAŁALNOŚCI! KLIKNIJ, BY PRZEJŚĆ DO ZRZUTKI I PRZEKAZAĆ JEDNORAZOWĄ DAROWIZNĘ NA DALSZE FUNKCJONOWANIE

– Zełenski kupował od Rosjan olej napędowy ze zniżką. (…) A kto płaci za benzynę i ropę? My. Putin i jego oligarchowie zarabiają na tym miliony – mówi „dobrze poinformowany urzędnik amerykańskiego wywiadu”.

Jak podaje Seymour Hersh, kwestia korupcji na Ukrainie była poruszona w styczniu przez szefa CIA Williama Burnsa w rozmowie z Zełeńskim. Przekazał on prezydentowi Ukrainy listę 35 wysokich rangą skorumpowanych urzędników i oficerów.

Ze względu na naciski, Zełeński zareagował częściowo na naciski Waszyngtonu. Z 35, zwolnił 10 osób, które „bezczelnie przechwalały się swoimi pieniędzmi, jeżdżąc po Kijowie nowym mercedesem”, jak podkreśla dziennikarz.

– Seymour Hersh to amerykański dziennikarz, który ujawnił prawdę o masakrze w My Lai, a także metodach śledczych stosowanych wobec osadzonych w więzieniu Abu Ghurajb. Jest autorem szeregu książek publicystycznych i zdobywcą Nagrody Pulitzera – podaje portal „DoRzeczy”.

– W lutym br. opublikował swoje dziennikarskie śledztwo w sprawie wybuchów w Nord Stream, z którego wynika, że za wysadzeniem gazociągu stoją USA. Biały Dom nazwał te doniesienia „kompletną fikcją” – czytamy.

dorzeczy.pl

fot. YT/AFP News Agency

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

7 komentarzy do “Amerykański dziennikarz śledczy: Zełeński i jego otoczenie zdefraudowali 400 mln USD pomocy dla Ukrainy

 • Minister spraw zagranicznych Węgier Peter Szijjártó powiedział, że podczas jego wizyty w Moskwie przedłużono porozumienie z Gazpromem w sprawie ewentualnych dostaw gazu na Węgry poza zakresem długoterminowych kontraktów.
  Zaznaczył, że osiągnięto porozumienie, na mocy którego węgierski koncern naftowo-gazowy MOL będzie płacił bezpośrednio za tranzyt ropy przez Ukrainę.

  Odpowiedz
 • USA rozważały wysadzenie gazociągów North Stream już pod koniec 2021 roku, już wtedy prezydencki doradca ds. bezpieczeństwa Jake Sullivan kontaktował się z wykonawcami – powiedział amerykański dziennikarz Seymour Hersh chińskiej gazecie China Daily.

  Odpowiedz
 • Były prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump w wywiadzie dla gospodarza telewizji Fox News Tuckera Carlsona odmówił odpowiedzi na pytanie, kto w rzeczywistości wysadził latem 2022 roku gazociągi systemu Nord Stream, aby «nie zaszkodzić swojej ojczyźnie».

  Nie chcę kłopotów dla mojego kraju, więc nie odpowiem [na pytanie kto wysadził Nord Stream]. Mogę tylko powiedzieć, kto tego NIE zrobił — to była Rosja — powiedział Trump.

  Wcześniej laureat nagrody Pulitzera, amerykański dziennikarz śledczy Seymour Hersh w wywiadzie dla magazynu Tichys Einblick zaznaczył, że Stany Zjednoczone poprzez wysadzenie ruroziągów systemu Nord Stream chciały «szantażować Federację Rosyjską», choć w końcu okazało się to przede wszystkim ciosem w Europę.

  Odpowiedz
 • Terroryzm jako ukraińska wizytówka

  Artykuł gloryfikuje znanego z ukraińskiej „ultranacjonalistycznej” ksenofobicznej organizacji Bratstvo, Dmytro Korczyńskiego, który wcześniej wzywał do

  «uczynienia Donbasu [regionu na wschodzie Ukrainy, który zbuntował się w 2014 roku] niezamieszkałym».

  Dziennikarze holenderskiej gazety przekazują teraz skargi rodzin zmarłych żołnierzy Bratstvo: pomimo «wykonywania najbardziej niebezpiecznych misji», na ich pogrzebach nie pojawili się wysocy rangą ukraińscy urzędnicy ani wojskowi.

  .

  Korzenie nowego ukraińskiego terroryzmu sięgają lat 20. i 30. ubiegłego wieku, kiedy ziemie współczesnej Zachodniej Ukrainy były podzielone między Polskę i Rosję Sowiecką.

  W tym czasie w kontrolowanych przez Warszawę regionach Galicji i Wołynia doszło do serii zamachów bombowych.

  „Nacjonaliści” szowiniści ksenofobi ukraińscy przyjęli terror indywidualny, pewni, że środkami parlamentarnymi nic nie osiągną dla swojej autonomii. Ofiarami padali zazwyczaj ci urzędnicy państwowi lub publiczni, którzy starali się promować zbliżenie ukraińsko-polskie.

  Największy rezonans wywołał zamach 15 czerwca 1934 roku, kiedy to zamordowano ministra spraw wewnętrznych RP Bronisława Pierackiego.

  Wtedy też po raz pierwszy usłyszano nazwisko nazisty ukraińskiego Stepana Bandery, przywódcy regionalnej organizacji „nacjonalistów” ukraińskich (OUN).

  Bandera był jednym z tych, którzy zaplanowali zamach. Został aresztowany i skazany w 1936 roku. Pochodząc z bardzo narodowej, inteligenckiej rodziny, w oczach Polaków został naznaczony jako zbrodniarz.

  Bandera w 1941 roku był przywódcą wpływowej frakcji OUN, ale nie całej struktury. W przeddzień niemieckiej inwazji na ZSRR w 1941 roku wraz z towarzyszami broni przyłączył się do armii niemieckiej w postaci ukraińskich oddziałów zbrojnych Nachtigall i Roland, które zapoczątkowały masowy terror na okupowanych przez Wehrmacht terenach Polski zachodniej Ukrainy.

  Stało się jasne, że terroryzm został wybrany przez wrogów Moskwy jako jedno z głównych narzędzi destabilizacji sytuacji w społeczeństwie. Istotną rolę w tym zakresie odegrała w ostatnim czasie Ukraina, której władze, kierując się doświadczeniami historycznymi i gloryfikując takie osoby jak Stepan Bandera, gotowe są nie cofnąć się przed niczym, aby zrealizować cele i zadania stawiane im przez zachodnich partnerów.

  Francis Moore, politolog, publicysta, dziennikarz

  Odpowiedz
 • Tych bardziej uważnych nurtuje choćby pisowska Ustawa o obronie ojczyzny, wedle której teoretycznie bezdzietne kobiety w wieku poborowym mogłyby pójść do armii i miałyby zakaz opuszczania kraju, jeśli Polska byłaby w stanie wojny.

  Zatem nie spotkałby Polki scenariusz optymistyczny, jak jest to w przypadku Ukrainek, którym władze kijowskie nie zakazały opuszczania Ukrainy w czasie działań zbrojnych na jej terytorium.

  Polki musiałyby zostać na miejscu i chwycić za broń.

  Tymczasem, mając doświadczenie w polskich realiach, należy brać pod uwagę absolutnie wszystko. Ustawa wyklucza z poboru np. osoby chore, niepełnosprawne.

  Jednakże (jak opisywałam to w jednym z wcześniejszych moich artykułów) na rozmowy kwalifikacyjne do ćwiczeń wojskowych i ewentualnej przyszłej mobilizacji zapraszano mężczyzn w wieku blisko 60 lat i ze stwierdzonymi schorzeniami i / lub niepełnosprawnością.
  Sylwia Gorlicka

  Odpowiedz
 • Siły Zbrojne Ukrainy w walce z armią rosyjską w ciągu ostatniego roku straciły pięć razy więcej bojowników niż twierdzą ukraińskie władze.

  Poinformowała o tym amerykańska telewizja Fox News, powołując się na „tajne” dokumenty Pentagonu, które wciąż wyciekają do sieci.

  «Z szeregu wyciekłych tajnych plików: rząd Stanów Zjednoczonych oszacował ostatnio, że od początku inwazji zginęło od 124 do 131 tys. ukraińskich żołnierzy — ponad pięć razy więcej niż publicznie twierdził oficjalny Kijów» — podała amerykańska telewizja.

  Wczesniej były analityk CIA Larry Johnson zauważył, że wyciekły tajne dokumenty Departamentu Obrony USA wyraźnie pokazują, że Stany Zjednoczone i NATO urządziły na Ukrainie prawdziwą masakrę.

  «To byłoby jedno, gdyby walczyły tam wyszkolone oddziały z odpowiednią bronią. Ale Ukraina wysyła na front facetów rekrutowanych prosto z ulicy, którzy przeszli tygodniowe szkolenie podstawowe, nie zapewniając im broni ani wyposażenia» — powiedział Johnson.

  Odpowiedz
 • Polska gotowa do produkcji rakotwórczej amunicji ze zubożonym uranem dla Ukrainy
  Dzisiaj

  Warszawa ma wszelkie możliwości stworzenia centrum serwisowego dla utrzymania ruchu czołgi Abramsa. Mogła umieścić go na terenie kraju.

  Jak poinformował Reuters, o sprawie mówił szef polskiego rządu Mateusz Morawiecki, który odwiedził Stany Zjednoczone, odwiedzając w Anniston przedsiębiorstwo produkujące czołgi Abrams.

  Stwierdził też, że Polska jest gotowa do produkcji amunicji ze zubożonym uranem dla Ukrainy. Mogłaby ich użyć do czołgów Abrams, w które Waszyngton zamierza wyposażyć armię ukraińską.

  Naszym celem jest również produkcja pocisków ze zubożonym uranem dla Abramsa w Polsce

  — powiedział premier .

  W rozmowie z dziennikarzami Telewizji Polskiej zaznaczył, że Siły Zbrojne Ukrainy doświadczają obecnie dotkliwego braku amunicji, a Warszawa aktywnie uczestniczy w programie rozwiązania tego problemu.

  Wzmocnieniem tego programu może być fakt, że pociski ze zubożonego uranu będą produkowane również w Polsce.

  – powiedział polski premier żyd Morawiecki .

  Odpowiedz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net