2 kwietnia 2024
Kościół i wiaraWiadomości

Amerykański sędzia sprzeciwia się „homomałżeństwom”

Roy Moore, sędzia Sądu Najwyższego Alabamy wyraził sprzeciw dla dyktatu sądów federalnych, które nakazują akceptację tzw. homomałżeństw. Uważa, że są sprzeczne z konstytucją stanu Alabama i wolą jego mieszkańców.

Poprawkę do konstytucji stanu Alabama kilka dni temu podważył sędzia federalny. Dotyczyła ona zakazu zawierania „małżeństw” homoseksualnych. Sędzia Sądu Najwyższego Alabamy odmówił jednak respektowania orzeczenia Sądu Federalnego w tej sprawie. Zasłania się nie tylko konstytucją stanową, która zakazuje tego typu związków, ale również wolą mieszkańców, którzy w referendum byli homoseksualnym związkom przeciwni.

Roy Moore nie pierwszy raz sprzeciwił się tego typu zarządzeniom. Jak podaje portal Przewodnik-katolicki.pl, już w roku 2001 polecił postawić przed sądem stanowym w Montgomery pomnik z Dziesięciorgiem Przykazań. Protesty środowisk lewicowych doprowadziły do sporu sądowego i usunięcia obelisku wraz z równoczesnym usunięciem sędziego Roy Moore’a z urzędu.

W roku 2012 został wybrany raz jeszcze na przewodniczącego Sądu Najwyższego Alabamy. Funkcję piastuje do dnia dzisiejszego, jednak jego urzędowanie znów może być zagrożone. Wyrok z 2003 roku uzasadnia jego usunięcie z funkcji nierespektowaniem wyroków sądowych.

Sędzia mimo tych problemów nadal zamierza twardo bronić molarności i sprzeciwiać się poprawności politycznej. Wyroki sądów federalnych uważa za tyranię wobec społeczeństwa, konstytucji i instytucji małżeństwa. Skierował też list do republikańskiego gubernatora stanu Alabama, Roberta Bentleya, w którym przestrzegał przed uznawaniem związków homoseksualnych za legalne i wydawaniem im aktów małżeństwa. Umotywował to obowiązującą konstytucją stanową, wedle której było by to bezprawne. Ponadto wyraźnie podkreślił, że prawo stanu Alabama nie jest w żaden sposób związane z sądami federalnymi i apelacyjnymi. Zadeklarował również swoje poparcie dla gubernatora, jeżeli ten sprzeciwi się „tyranii sądowej i wszelkim bezprawnym opiniom wydanym bez odpowiednich uprawnień konstytucyjnych”. Trafnie zauważył, że konstytucja USA nie umożliwia sądom federalnym redefinicji instytucji małżeństwa.

Aktywne wsparcie dla Moore’a wyraził były gubernator stanu Arkansas Mike Huckabee. Powołał się na decyzję z 1857 roku podjętą sędziego Sądu Najwyższego Rogera B. Taney’a w sprawie dawnego niewolnika Dreda Scotta. W wyroku sędzia nie uznał go ani za obywatela USA, ani też za człowieka z powodu koloru skóry. Przeciwny tej decyzji był Abraham Lincoln w swojej mowie z 1857 roku.

Konserwatywny sędzia Moore w piśmie do gubernatora Alabamy mówił również o słowach z Ewangelii św. Marka, które traktują o świętości małżeństwa kobiety i mężczyzny, ustanowionego przez Boga. Sędzia jest też zdania, że homoseksualne „małżeństwa” prowadzą do upadku moralnego społeczeństwa i zniszczenia rodziny.

Z oświadczenia gubernatora Alabamy w tej sprawie wynika, że zamierza postępować wedle konstytucji. Oznajmił jednak, że rząd federalny nie może poprzez orzeczenia sądów federalnych naruszać praw obowiązujących w poszczególnych stanach.

Źródło: opoka.org, pch24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Przemysław Szymczyk

Jestem studentem politologii w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uwielbiam zajmować się tematyką stosunków międzynarodowych, zwłaszcza Europy Wschodniej. Katolik, konserwatysta, patriota, eurosceptyk, z zamiłowania historyk.

Więcej artykułów autora

Przemysław Szymczyk

Jestem studentem politologii w Wyższej Szkole Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu. Uwielbiam zajmować się tematyką stosunków międzynarodowych, zwłaszcza Europy Wschodniej. Katolik, konserwatysta, patriota, eurosceptyk, z zamiłowania historyk.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net