Andrzej Duda na uroczystym odpaleniu świec chanukowych w pałacu prezydenckim. „To jest Polin. Chcę to z całą mocą podkreślić” (WIDEO)

Prezydent Andrzej Duda wczoraj wziął udział w uroczystym odpaleniu świec z okazji żydowskiego święta Chanuka w pałacu prezydenckim. Podkreślił, że – jego zdaniem – Polska to Polin.

W kontrowersyjnej uroczystości wzięli udział m.in. Agata Kornhauser-Duda, żona prezydenta oraz rabini, w tym Michael Schudrich, Naczelny Rabin RP.

– Przede wszystkim bardzo dziękuję, że po raz kolejny radość, modlitwa i błogosławieństwo Święta Świateł, chanukowe, przepływa i płynie także z Pałacu Prezydenckiego – to po pierwsze. Bo dla nas – jako ludzi wierzących tu, w Rzeczypospolitej – ta łączność z Panem Bogiem, modlitwa, współobecność mają bardzo ważne znaczenie – mówił prezydent. Należy tutaj podkreślić, że nawet szeroko rozumiani chrześcijanie nie mają powodu, by obchodzić żydowskie święto o nazwie Chanuka. Upamiętnia ono bowiem ponowne poświęcenie Świątyni w Jerozolimie w II wieku przed Chrystusem.

Duda podziękował następnie rabinom za obecność, by ci „wygłosili słowa błogosławieństwa”. Jako, że to innowiercy, realnie błogosławić – w znaczeniu katolickim – nie mogą w żaden sposób.

– Ale dziękuję także za osobiste, niezwykłe przeżycie, jakie wiąże się z dzisiejszą Panów obecnością tutaj w 15. rocznicę pierwszej Chanuki w Pałacu Prezydenckim w historii Rzeczypospolitej Polskiej, gdy na zaproszenie Pana Prezydenta Lecha Kaczyńskiego przybyła tu społeczność żydowska po to właśnie, by wraz z Prezydentem Rzeczypospolitej, jego małżonką i współpracownikami dzielić chanukową radość – radość Święta Świateł, radość tej wyjątkowej łaski, jaką Pan Bóg obdarzył swój lud wybrany w 164 roku p.n.e.; dawno, dawno temu, głęboko w czeluściach historii; gdy już Izrael – w znaczeniu narodu, ludu – był związany i złączony z Panem Bogiem – przekonywał prezydent Andrzej Duda.

– Chciałem podkreślić, że Lech Kaczyński zaprosił społeczność żydowską tu, do Pałacu Prezydenckiego, 15 lat temu, dlatego że jej współobecność w Rzeczypospolitej od tysiąca lat uważał za niezwykle ważną, niezwykle mocno wpisaną w historię Rzeczypospolitej – za element współtworzący dzisiejszą Rzeczpospolitą także w jej wymiarach kulturowych, co bardzo mocno chcę podkreślić. Nie tylko, co zawsze mówię, te tysiąc lat współistnienia narodów, tysiąc lat, kiedy ludzie się spotykali, często pobierali się ze sobą – i po tym tysiącu lat trudno powiedzieć, ile każdy z nas ma w sobie krwi żydowskiej, bo ona po prostu jest, płynie w żyłach. Ale przede wszystkim jest częścią tej ziemi, co bardzo mocno chcę podkreślić – mówił dalej prezydent.

Pod koniec swojego przemówienia, prezydent Andrzej Duda powiedział, że „rola społeczności żydowskiej na przestrzeni tysiąca lat była dla Polski bardzo ważna, chcę to z całą mocą podkreślić”. – To jest Polin, to jest miejsce dla nas wszystkich, ukształtowane historycznie, umocowane kulturowo, w którym chcemy nadal razem żyć, w tolerancji, we wzajemnym zrozumieniu i szacunku. Jako Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej chcę to z całą mocą podkreślić, życząc jeszcze raz wesołej Chanuki – zakończył.

prezydent.pl / twitter.com / facebook.com / kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

One thought on “Andrzej Duda na uroczystym odpaleniu świec chanukowych w pałacu prezydenckim. „To jest Polin. Chcę to z całą mocą podkreślić” (WIDEO)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net