5 grudnia 2023
Wiadomości

Astronauci-amatorzy polecieli w kosmos. Elon Musk wysłał ludzi bez żadnego pracownika NASA (WIDEO)

Kapsuła firmy SpaceX z czterema osobami na pokładzie wystartowała z Centrum Kosmicznego Johna F. Kennedy’ego na Florydzie. Jest to pierwszy w pełni cywilny lot, który zorganizowała firma, której szefem jest Elon Musk.

W kapsule „Crew Dragon” znajduje się czterech astronautów-amatorów. Dziś rano dotarli na orbitę okołoziemską w ramach programu „Inspiration 4”. To pierwsza w historii misja bez udziału astronautów z NASA oraz innych agencji kosmicznych.

Astronauci spędzą w przestrzeni kosmicznej co najmniej trzy dni. Na orbitę dotarli po około 12 minutach lotu.

Start rakiety Falcon 9 miał miejsce o godz. 2.02 czasu polskiego z portu kosmicznego NASA na przylądku Canaveral na Florydzie.

Pierwszy stopień rakiety samodzielnie powrócił na statek-drona, który był też platformą do lądowania. To 92. lądowanie rakiety.

Astronauci są amatorami. Musieli jednak przejść półroczne szkolenie, wymagane do odbycia takiej podróży. Szef misji to Jared Isaacman, miliarder i pilot-kaskader. Wykupił miejsca dla trzech pozostałych osób. Są to: Hayley Arceneaux, lekarka; Sian Proctor, geolog i pilot kapsuły oraz Chris Sembroski, informatyk.

Jeden z celów misji to zebranie od darczyńców 200 mln USD dla szpitala St. Jude Children’s Research Hospital w Memphis w stanie Tennessee.

Wcześniej odbywały się już komercyjne loty w kosmos. Trwały one jednak bardzo krótko i docierały do granicy przestrzeni kosmicznej. W zdecydowanej większości odbywały się one w towarzystwie zawodowych astronautów.

SpaceX ma już zaplanowanych kilka kolejnych komercyjnych lotów w kosmos. Firma chce też, by w ciągu kilku lat zorganizować komercyjny lot wokół Księżyca. Do tego jednak Elon Musk musi stworzyć statek „Starship”. Według obecnych deklaracji, ma on służyć także do załogowych misji na Marsa.

rmf24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net