23 lutego 2024
Wiadomości

Atak przed budynkiem parlamentu w Kijowie

foto: youtube.com
foto: youtube.com

Rada Najwyższa przyjęła poprawki do ukraińskiej konstytucji, które zakładają decentralizację władzy. W wyniku tego doszło do zamieszek przed budynkiem parlamentu. Jak poinformowała ukraińska milicja, podczas przepychanek ktoś rzucił granatem. W ataku ucierpiało 100 wojskowych i milicjantów. Są również osoby zabite.

Przed budynkiem parlamentu przeciwnicy poprawek konstytucyjnych, wśród których prym wiodą ugrupowania neobanderowskie, zaatakowali kordon milicyjny. Podczas zamieszek  z tłumu poleciały petardy. Skierowano je w stronę oddziałów milicyjnych, które ochraniały parlament. Jak podaje Anton Hereszczenko, doradca MSW – w trakcie przepychanek doszło do wybuchu grantu, w wyniku którego jeden z milicjantów został pozbawiony nogi. Łącznie ucierpiał ok. 100  wojskowych i milicjantów. Stan czterech osób jest ciężki, są także ofiary śmiertelne – m.in. żołnierz postrzelony w klatkę piersiową.

Zamieszki w Kijowie są reakcją na wprowadzenie zmian do konstytucji, mających na celu decentralizację władzy. Sprzeciw budzi fragment o „szczególnym statusie” Donbasu – zdaniem demonstrantów, zapis ten osłabia suwerenność Ukrainy. Sporą część protestujących stanowią członkowie i sympatycy ugrupowań neobanderowskich oraz partii Swoboda.

Posiedzenie ukraińskiego parlamentu rozpoczęło się z godzinnym opóźnieniem, którego powodem okazali się deputowani ugrupowania Ołeha Laszki. Nie chcieli oni dopuścić do głosowania. Podczas debaty, przed budynkiem parlamentu zgromadziło się ok. tysiąca osób, które protestowały przeciwko zmianom w ustawie zasadniczej. Prezydencki projekt zmian w konstytucji został wstępnie zaakceptowany już w połowie lipca. Podczas głosowania posłowie zgodzili się na skierowanie owego projektu do Trybunału Konstytucyjnego.

Kaoch/tvn24.pl, gosc.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net