Ataki na polską społeczność na Litwie

foto: YouTube (WilnotekaLT), "Renata Cytacka: Nie puścimy dzieci do szkół"
foto: YouTube (WilnotekaLT), „Renata Cytacka: Nie puścimy dzieci do szkół”

Przewodnicząca Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie ucząca w naszym języku została uznana za zagrożenie dla bezpieczeństwa Litwy. Renatę Cytacką oskarżono o współpracę z Moskwą. Nie ma jeszcze oficjalnej reakcji polskiej dyplomacji na ten temat.

Raport litewskich instytucji jest szokujący. Wymieniona została w nim Renata Cytacka, przewodnicząca Forum Rodziców Szkół Polskich na Litwie. – To jest przede wszystkim uderzenie w społeczność polską na Litwie, żeby zniechęcić aktywistów, działaczy, żeby oni nie walczyli o swoje prawa komentuje oskarżona Renata Cytacka, która do tej pory nie otrzymała od swych oskarżycieli możliwości odniesienia się do raportu. – Do dnia dzisiejszego nie doczekałam się żadnego zaproszenia, bo zgodnie ze zdrowym rozsądkiem, przynajmniej jakakolwiek instytucja, czy to prokuratura, czy policja, skoro już raport jest podany do publicznej wiadomości, musieliby się ze mną skontaktować, spotkać spytać czy rzeczywiście coś czyniędodaje oskarżona.

Polskie szkoły od lat są tam dyskryminowane. W podobnej sytuacji są też inne mniejszości na Litwie. Obecnie nie wydano jeszcze oficjalnej noty dyplomatycznej w tej sprawie. – Działania strony litewskiej wobec naszych rodaków, Polaków, na Litwie, lojalnych wobec państwa polskiego obywateli Republiki Litewskiej, są niedopuszczalne – powiedział wiceminister spraw zagranicznych Jan Dziedziczak. Polakom na Litwie przysługują prawa, które wynikają bezpośrednio z umowy polsko-litewskiej z 1994 roku. – Sytuacja jest do rozwiązania, ale tylko i wyłącznie w momencie, kiedy rząd litewski zacznie respektować prawa mniejszości polskiej na Litwie zaznacza prof. Mieczysław Ryba. Jak na razie Litwini stosują własną politykę wobec polskiej mniejszości.

Mas/radiomaryja.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.