22 maja 2024
Wiadomości

Austria: Eurosceptycy wygrali wybory

foto: Pixabay.com
foto: Pixabay.com

Eurosceptyczna Wolnościowa Partia Austrii (FPÖ) odniosła sukces w wyborach do lokalnych parlamentów z 31 maja dzięki hasłom anty-imigranckim. Budzi to niepokój jej politycznych rywali z SPÖ oraz ÖVP.

Wolnościowa Partia Austrii wznosiła hasła uderzające w imigrantów, głównie w muzułmanów. „Obcy we własnym kraju”, „Nowe mieszkania zamiast nowych meczetów” – pisała FPÖ na swoich plakatach wyborczych. Przyniosło jej to znaczny wzrost poparcia aż o 16,10 proc. w wyborach w stosunku do 2010 roku, zdobywając tym razem w Styrii 26,76 proc. głosów. W tym samym regionie prześcignęły ją tylko dwie największe partie: Socjaldemokratyczna Partia Austrii (SPÖ) i Austriacka Partia Ludowa (ÖVP). Zdobyły kolejno 29 i 28,6 proc. głosów.

Mniejszy, ale równie znaczący sukces FPÖ odniosła również w Burgenlandzie, gdzie zanotowała wzrost o 6 punktów, zdobywając 15 proc. głosów. W tym regionie jednak największymi zwycięzcami okazały się SPÖ zdobywająca 41,9 proc. głosów oraz ÖVP z wynikiem 29,1 proc.

– Ludziom, którzy się boją, którzy mają swoje problemy i którzy chcieli uwierzyć, że FPÖ ma na to jakąś receptę, bo na plakacie wypisała coś okropnego, musimy powiedzieć jasno, że jesteśmy za to odpowiedzialni. Musimy wziąć na siebie ich strach i ich problemy. Nie będziemy jednak brać udziału w szczuciu – komentował wynik wyborów kanclerz Austrii Werner Faymann z SPÖ w rozmowie z rozgłośnią ORF. – Nie musimy naśladować FPÖ. Wręcz przeciwnie. To wstyd, że FPÖ robi w wyborach politykę na podburzaniu [społeczeństwa] i musimy silniej występować przeciwko temu. – dodał kanclerz.

Werner Faymann zapowiedział również, że nie zamierza wycofać się z polityki pomocy dla imigrantów i uchodźców.

W tym roku mają się jeszcze odbyć w Austrii wybory do dwóch parlamentów krajów związkowych, w tym parlamentu Wiednia.

Szy/PCh24.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net