Awaria w elektrowni jądrowej. Reaktor wyłączony co najmniej do końca listopada

W elektrowni jądrowej Ringhals pod Goeteborgiem w Szwecji nastąpiła awaria. Władze wyłączyły jeden z dwóch reaktorów w placówce. Przestój potrwa co najmniej do 30 listopada.

Reaktor Ringhals 4 od połowy miesiąca przechodził przegląd techniczny. Podczas ponownego testowego uruchomienia zepsuł się zbiornik ciśnieniowy. To jeden z głównych elementów reaktora.

Prezes elektrowni Bjoern Linde w komunikacie podkreślił, że „incydent nie spowodował zagrożenia bezpieczeństwa”.

– Wyłączenie reaktora będzie miało znaczący wpływ na ceny prądu w południowej Szwecji. Oznacza zmniejszenie produkcji energii i powiązanie z wyższymi cenami na kontynencie – przekazał analityk Christian Holtz z firmy konsultingowej Merlin & Metis AB.

Dodał, że zmniejszy to również przesył prądu z północy na południe kraju. Na północy znajdują się m.in. elektrownie wodne.

W sierpniu Szwecja uruchomiła rezerwową elektrownię na olej opałowy w Karlshamn na południu kraju. Powodem były rosnące ceny prądu.

W elektrowni atomowej Ringhals działały pierwotnie cztery reaktory. Dwa zostały przedwcześnie zamknięte przez socjaldemokratyczny rząd, w którego koalicji znajdowała się partia o nazwie Partia Ochrony Środowiska – Zieloni.

Ringhals 4 ma moc 1120 megawatów. Pozwala na zaopatrzenie w prąd dwóch miast wielkości Goeteborga.

interia.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/gkvmg5

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net