„Belfast Telegraph” szkaluje Polskę

W dzienniku „Belfast Telegraph” dr Kevin McCarthy zarzucił Polakom „wrodzony antysemityzm” oraz współodpowiedzialność za zbrodnie w Auschwitz. To nie jedyne kalumnie, jakie irlandzki historyk rzuca pod adresem Polski.

W opublikowanym na łamach wychodzącej w Irlandii Północnej gazety McCarthy kilkakrotnie powtarza swoją tezę o „wrodzonym antysemityzmie” Polaków. Jako dowód podaje historię tzw. pogromu kieleckiego z 1946 r. „Ten wrodzony antysemicki pogląd na świat był ostateczną przyczyną, dla której naziści założyli obozy koncentracyjne w Polsce” – pisze McCarthy. Teza zostaje powtórzona nieco dalej w tekście: „Powód jest oczywisty: naziści wiedzieli, że Polska, ze swoim zakorzenionym antysemityzmem, była prawdopodobnie jedynym kontrolowanym przez nich miejscem, gdzie mógł zostać zaakceptowany taki ośrodek eksterminacji”.

McCarthy jest absolwentem uniwersytetu w Cork i deklaruje się jako specjalista od historii Żydów oraz Holokaustu. Informacje o nim można znaleźć na oficjalnej stronie stowarzyszenia irlandzkich historyków IAPH. Tym bardziej zadziwia fakt, jak niewiele zdaje się McCarthy wiedzieć zarówno o pogromie kieleckim, jak i o samej Polsce (w artykule nazywa Kielce „małym miasteczkiem”). Nie wie, iż obóz Auschwitz Birkenau był początkowo przeznaczony właśnie dla Polaków, dopiero później zaczęto umieszczać tam Żydów. Nie wspomina również ani słowem o kontrowersjach związanych z wydarzeniami z 1946 r., o aktywnym udziale w pogromie funkcjonariuszy komunistycznych służb ani o sugestiach, jakoby całe wydarzenie było zainspirowaną przez różne środowiska prowokacją. Z tekstu McCarthy’ego wyłania się jedynie obraz zaślepionych nienawiścią Polaków, którzy zabijają uratowanych z obozu koncentracyjnego Żydów (bo to właśnie oni, zdaniem historyka, byli ofiarami pogromu). Artykuł w wersji elektronicznej dziennika został masowo skrytykowany przez internautów, którzy wskazują McCarthy’emu liczne błędy i braki oraz przypominają m.in. o ilości „polskich” drzewek w Instytucie Yad Vashem.

MGOT/pch24.pl, belfasttelegraph.co.uk, iaph.ie,

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net