„Bezkarność plus” wykreślona z projektu specustawy. Wróciła w drugim czytaniu

Usunięto zapis ze specustawy dotyczącej uchodźców z Ukrainy, który zyskał miano „bezkarność plus”. Zapis wywoływał ogromne oburzenie społeczne. Mimo to przepis wrócił jako poprawka do drugiego czytania ustawy z inicjatywy posłów PiS.

Wczoraj w nocy po prawie 10 godz. obrad sejmowej komisji spraw wewnętrznych i administracji przyjęto prawie jednogłośnie poprawiony projekt specustawy o uchodźcach. Poza pomocą, zakłada ona zapomogi socjalne dla samych uchodźców oraz ich opiekunów. Nadaje im także pewne przywileje w stosunku wobec polskich obywateli. Rząd chce przyjąć jeszcze w tym tygodniu specustawę, aby weszła w życie jak najprędzej. Jednak największy sprzeciw budziły art. 71 i 82, potocznie określane jako „bezkarność plus”.

– Przepisy miałyby zapewnić bezkarność urzędnikom i przedsiębiorcom za przestępstwa na szkodę finansów publicznych i firm popełnione w czasie wojny, ale także w czasie pandemii COVID, czyli za działania, które miały już miejsce. Prawnicy zauważają, że takie regulacje są zachętą do łamania prawa, ale opozycja stawia tezy, że mają chronić osoby odpowiedzialne za nietrafione wydatki z publicznej kasy na wybory kopertowe, zakupy maseczek, respiratorów i Pegasusa – czytamy na stronie „Rzeczpospolitej”.

Na wniosek Koalicji Obywatelskiej – choć swój sprzeciw wyrażała również Konfederacja jak również liczne społeczne oraz pozapartyjne środowiska – oba przepisy wykreślono z projektu. Za takim rozwiązaniem zagłosowało 38 członków komisji, także z oligarchii rządzącej.

Dziś jednak zastępca rzecznika prasowego PiS zakomunikował, że klub partyjny nie podjął decyzji o usunięciu przepisów mających zapewniać bezkarność politykom. Podczas drugiego czytania projektu PiS zgłosił poprawkę o wprowadzeniu do projektu przepisów o bezkarności w zmienionej formie. Natomiast gdyby ta nie przeszła, wówczas PiS proponuje drugą, która obejmuje jedynie wojnę na Ukrainie – w której nie bierzemy udziału – bez Wielkiej Histerii.

rp.pl / kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net