18 maja 2024
Wiadomości

Breivik ponownie pozywa państwo. Mimo przeniesienia do jeszcze lepszej celi, uważa, że łamane są jego tzw. prawa człowieka

Anders Behring Breivik, od 2017 roku Fjotolf Hansen pozywa po raz kolejny państwo norweskie. Domaga się złagodzenia warunków izolacji – choć otrzymał już lepszą celę. Powołuje się przy tym na Europejską Konwencję Praw Człowieka.

O sprawie poinformował prawnik zbrodniarza, Oystein Storrvik. Breivik przekonuje, że odosobnienie, w którym znajduje się od 11 lat, narusza jego tzw. prawa człowieka. Powołuje się przy tym na art. 3 Europejskiej Konwencji Praw Człowieka.

– Nikt nie może być poddany torturom ani nieludzkiemu lub poniżającemu traktowaniu albo karaniu – głosi wspomniany artykuł.

Prawnik Breivika wskazał, że gdy wiosną jego klient został przeniesiony z więzienia w Skien do placówki w Ringierkie koło Oslo, miał nadzieję na lepsze warunki izolacji.

– Tak się jednak nie stało. Mój klient wciąż nie ma kontaktu z nikim poza funkcjonariuszami więziennymi, co jest niewystarczające – powiedział Strorrvik. Przyznał jednak, że zbrodniarz ma większą przestrzeń do dyspozycji. Zwiększono mu również liczbę zajęć.

Wcześniej Anders Breivik złożył już pozew przeciwko Norwegii, w 2016 roku. Sąd jednak uznał, że jego prawa nie są łamane.

24 sierpnia 2012 Breivik został skazany na 21 lat pozbawienia wolności bez możliwości zwolnienia przed upływem 10 lat. Sąd zastrzegł także prawo do bezterminowego przedłużenia kary, jeśli „nadal będzie postrzegany jako zagrożenie dla społeczeństwa”.

Wyrok dotyczył dwóch zamachów z 22 lipca 2011 roku. Wówczas jeszcze członek masonerii skandynawskiej podłożył bombę pod rządowe budynki. Eksplozja przed siedzibą premiera zabiła 8 osób i zraniła kilkanaście innych.

Dwie godziny później Breivik zaczął strzelać z broni palnej do nieuzbrojonej młodzieżówki socjalistycznej na wyspie Utoya. Zabił 69 osób.

interia.pl / kontrrewolucja.net

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net