Broń ABC w Obwodzie Kaliningradzkim?

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

„New York Times” napisał, że wśród niektórych państw NATO panuje przekonanie o dokonanym już przez Rosję rozmieszczeniu broni atomowej w Obwodzie Kaliningradzkim. Gazeta przewiduje, że Rosja oficjalnie ogłosi swoje posunięcie w odpowiedzi na lipcowy szczyt NATO w Warszawie. 

Mark Leonard, dyrektor think tanku European Council on Foreign Relations, zauważa, że system obrony przeciwrakietowej NATO w Europie zacznie działać dopiero w najbliższy czwartek po uzyskaniu pełniej operacyjności przez bazę w Rumunii. Następnego dnia prace nad kolejną bazą mają rozpocząć się w Polsce.

Leonard uważa, ze budowanie tarczy przez USA i jej europejskich sojuszników to ważny etap w nowej postawie NATO wobec Moskwy, która krytykuje posunięcia Sojuszu. Dodał, ze w Polsce i krajach bałtyckich odbędą się wielkie manewry wojskowe z udziałem wojsk amerykańskich i liczących 5 tys. żołnierzy sił szybkiego reagowania.

„NYT” ocenia, że w opinii Władimira Putina to NATO otacza Rosję, by ograniczyć jej wpływy, a cały system obrony antyrakietowej jest wymierzony tylko w Rosję od czasu, gdy Iran zgodził się na ograniczenie swojego programu atomowego. Przypomina też, że „Rosja już zapowiadała, że utworzy trzy dywizje wzdłuż swej zachodniej granicy, oraz groziła uzbrojeniem pocisków Iskander w głowice atomowe i rozmieszczeniem ich w obwodzie kaliningradzkim”.

Dziennik podaje też, że część państw członkowskich NATO jest przekonana o rozmieszczeniu przez Rosję broni atomowej w Obwodzie Kaliningradzkim, zaś oficjalne ogłoszenie tego posunięcia będzie elementem polityki wobec NATO, a więc odpowiedzią na ustalenia szczytu Sojuszu w Warszawie.

Szy/pch24.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net