5 kwietnia 2024
Wiadomości

Bruksela: Duda spotkał się z Donaldem Tuskiem

foto: YouTube
foto: YouTube

Prezydent III RP, Andrzej Duda spotkał się dziś w Brukseli z przewodniczącym Rady Europejskiej, Donaldem Tuskiem. Jest to pierwsza zagraniczna podróż prezydenta w nowym roku. Nie obyło się bez złośliwości.

Pierwszym punktem wizyty prezydenta w Brukseli było spotkanie z przewodniczącym RE, Donaldem Tuskiem. Po spotkaniu „w cztery oczy” politycy wzięli udział we wspólnej konferencji prasowej. – Rozmawialiśmy o głównych problemach w polityce europejskiej. Mamy bardzo podobne oceny potrzebnych działań. W interesie Polski i Unii Europejskiej jest, aby Wielka Brytania pozostała w Unii – powiedział Donald Tusk.

Rozmowy dotyczyły także bezpieczeństwa energetycznego UE. – Jest rzeczą ważną, aby unikać przesadnych epitetów i nie wpadać w taką przesadę w komentowaniu tego, co się dzieje i w Polsce, i w Europie. Tutaj także mieliśmy wspólne zdanie i było mi miło usłyszeć z ust prezydenta. Warto, i jest to rola dla nas obu, aby powstrzymywać polityków zarówno w Polsce, jak i Europie, od przesadnych sformułowań, przy wzajemnej niechęci czy agresji. Nie musimy szukać wrogów w Brukseli. Polska wrogów w Europie nie ma. Chcę także sprostować – jak rozumiem, na użytek propagandy – formułowane tezy o spiskach, które tu, w Brukseli przeciwko Polsce ktoś kreuje – dodał Tusk.

Na zakończenie nie obyło się bez złośliwości. Tusk zwrócił się do prezydenta ze słowami „zawsze jest czas, aby przejść na jasną stronę mocy”. Prezydent całkiem sprawnie to zripostował. – Polska, jako państwo, przeszła na dobrą stronę mocy już dawno dzięki ludziom, którzy byli po dobrej stronie – powiedział prezydent III RP. – To, że w Polsce toczy się tak żywa, ostra dyskusja polityczna, świadczy o tym, że demokracja w Polsce ma się dobrze, że wolność słowa funkcjonuje – podsumował.

Prezydent spotka się także z szefem NATO, Jensem Stoltenbergiem oraz naczelnym dowódcą sił NATO, gen. Philipem Breedlove’em. Problemy o których będą rozmawiać politycy to mi.in. Brexit, polityka migracyjna, problemy strefy Schengen i polityka energetyczna, w tym Nord Stream 2.

Mas/niezalezna.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net