23 maja 2024
Gospodarka i prawoWiadomości

Bruksela ostro krytykuje Polskę

foto: Wikimedia Commons
foto: Wikimedia Commons

Likwidacja przywilejów emerytalnych rolników i górników, wzrost stawki VAT, ograniczenie tzw. śmieciówek – to najnowsze zalecenia Unii Europejskiej dla Polski.

Rada UE odniosła się do polskiego programu reform i konwergencji na rok 2015. Bardzo krytycznie oceniła naszą rzeczywistość i dotychczasowe „reformy”. Postuluje utworzenie niezależnej „rady budżetowej”, monitorującej zgodność działań rządu z regułami fiskalnymi obowiązującymi w UE.

Bruksela podkreśliła, że rządowe plany redukcji deficytu budżetowego w roku 2016 mogą się okazać mrzonką. Sugeruje zwiększenie dochodów budżetu przez „ograniczenie stosowania obniżonych stawek podatku VAT i optymalizację działań administracji podatkowej”. Prościej mówiąc – to perspektywa znacznego wzrostu wydatków przeciętnego Polaka.

Rada UE bardzo surowo oceniła przejęcie w 2013 środków z OFE przez rząd Donalda Tuska. W dokumencie mówi się wręcz o długofalowych skutkach „cofnięcia reformy systemowej”. Rada zaleca likwidację przywilejów emerytalnych dla rolników i górników oraz potrzebę dostosowania ich przyznawania do zasad obowiązujących pozostałe grupy zawodowe. Ich koszt to odpowiednio 1 proc. i 0,5 proc. PKB. Przy okazji, Rada UE zaznaczyła, iż system KRUS sprzyja nadużyciom.

„Odsetek osób zatrudnionych na podstawie umów czasowych jest najwyższy w Unii, odsetek osób przechodzących od zatrudnienia na podstawie umów czasowych do stałego zatrudnienia jest niski, a dysproporcje płacowe są najwyższe w Unii” – czytamy w dokumencie Rady UE, która skrytykowała także nagminne zatrudnianie na podstawie umów cywilnoprawnych.

Mug/money.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net