Bułgaria chce wpisać radykalny islam do kodeksu karnego

Wpisania radykalnego islamu do kodeksu karnego Bułgarii domaga się prokurator naczelny, Sotir Cacarow. Wprowadzenie nowych przepisów ma ułatwiać zarówno zapobieganie aktom terrorystycznym, jak i umożliwić karanie sprawców, których szerzą ideologię dżihadystyczną publicznie.

foto: Nenko Lazarov , licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Nenko Lazarov , licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

– Ta odmiana islamu szerzy się w Bułgarii, lecz w bardzo ukrytej formie, ponieważ organy państwowe podejmują odpowiednie kroku. – przekonuje Cacarow. – Szczególnie zagrożonymi regionami są okolice miast Welingrad i Smolian w południowych Rodopach. Działają tam szkoły religijne, w których wykładowcami są imamowie wykształceni w Arabii Saudyjskiej i rozpowszechniający skrajne poglądy religijne – dodaje prokurator, tłumacząc, iż nie chodzi o delegalizację religii muzułmańskiej, lecz jedynie możliwość zwalczania radykalnego islamizmu.

Jak zauważył Cacarow, obecnie w bułgarskim prawie nie funkcjonuje pojęcie dżihadyzmu czy islamizmu, co znacznie utrudnia choćby karanie nawołujących do wstępowania w szeregi IS. Jako przykład prokurator podał m.in. toczącą się obecnie sprawę grupy imamów z Pazardżik, którzy namawiali wprost do przemocy wobec „niewiernych”. Jeden z imamów, Musa Achmed, wprost deklaruje poparcie dla IS. Niestety, oskarżeni mogą być jedynie ukarani z paragrafu dotyczącego nawoływania do wojny, co zdaniem Cacarowa nie jest jednoznaczne z ideologią islamistyczną, wprost prowokująca zachowania terrorystyczne.

Kwestię ewentualnego wpisania do KK dżihadyzmu rozważali na prośbę Cacarowa przedstawiciele świata polityki oraz muzułmańscy duchowni. – W Welingradzie i Smolianie liczba imamów, którzy kształcili się w Bułgarii jest minimalna, większość uczyła się gdzieś w świecie arabskim – mówi przewodniczący Wyższej Islamskiej Rady, dawny główny mufti Nedim Gendżew. – Należy mianować wyłącznie imamów, którzy skończyli bułgarskie szkoły duchowne – ostrzega Gendżew.  W Bułgarii żyje ok 580 tysięcy muzułmanów, co stanowi 12 proc. wszystkich mieszkańców.

MGOT/panstwochrzescijanskie.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Prosimy o wsparcie dla naszej działalności. Link do zrzutki: https://zrzutka.pl/u56t7c

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.