Burke: źle zinterpretowano Sobór Watykański II

foto: Pufui Pc Pifpef I, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons
foto: Pufui Pc Pifpef I, licencja CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons

− Mam nadzieję, że moja książka, zainspirowana ciągłością nauczania o świętej liturgii, pomoże czytelnikowi docenić dobro, prawdę i piękno świętej liturgii jako działania chwały Chrystusa pośród nas, jako spotkania nieba z ziemią − mówił  kard. Raymond Burke 6 lutego wieczorem w Poznaniu.

Kardynał Burke napisał książkę „Boża Miłość stała się Ciałem”, która szerzy piękno i moc Najświętszej Eucharystii w oparciu o nauczanie św. Jana Pawła II i Benedykta XVI. Prezentacja dzieła odbyła się w auli Wydziału Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Podczas spotkania swoim przybyciem zaszczycił abp Stanisław Gądecki, metropolita poznański oraz autor przedmowy; Bogusław Kiernicki, dyrektor Wydawnictwa Dębogóra, wydawca w języku polskim, a także Thomas Mackenny z Akcji Katolickiej dla Wiary i Rodziny, amerykański wydawca książki.

Podczas prezentacji książki mówił, że całe swoje życie wiązał z niedzielną Mszą św. praktykami eucharystycznymi oraz z nabożeństwami do Najświętszego Serca Jezusowego. – Największym darem dla mnie, mojej rodziny i całego Kościoła, jest Najświętsza Ofiara Mszy i jej niezrównane owoce – zaznaczył autor książki. Już od dziecka pragnął powiększyć swoją wiedzę o Eucharystii oraz wzmacniać swoją miłość do niej. − Od czasów młodości doświadczałem miłości i hojności, z jaką polscy katolicy przeżywali swoją wiarę, przyniesioną z własnej ojczyzny do mojej − Stanów Zjednoczonych Ameryki. Polski katolicyzm zawsze był wielkim błogosławieństwem dla Kościoła w mojej ojczyźnie i dla mnie osobiście − mówił kard. Burke.

Mówił także o zmianach jakie się dokonały w Kościele kiedy miał 17-18 lat. − Wnętrza kościołów zostały przeorganizowane, najpiękniejsze przedmioty zostały usunięte, w szczególności główne ołtarze, chorał gregoriański i polifonia sakralna zostały zarzucone na rzecz niezbyt pięknej i często banalnej muzyki współczesnej, łacina była słyszalna rzadko, a w tekstach liturgicznych język angielski nie był podniosły − opowiadał członek Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Szczególnie mocno poruszył temat zmiany rytu Mszy św., który spowodował spadek wiary eucharystycznej oraz zmniejszenie się liczby wiernych uczestniczących w Mszy św. − Doszło do niszczycielskiej interpretacji Soboru Watykańskiego II zrywającej do niszczycielskiego zerwania z tradycją i doktryną Kościoła − stwierdził kard. Burke. Przypomniał również apele Pawła VI i Jana Pawła II, by nie „eksperymentować przy rycie Mszy św”.

Patron Suwerennego Zakonu Maltańskiego przyznał, że chciał napisać komentarz do encykliki Jana Pawła II „Ecclesia de Eucharistia”, wydanej w 2003 oraz do „Sacramentum Caritatis” posynodalnej adhortacji papieża Benedykta XVI, opublikowanej w 2007 r. − Ta książka jest prawdziwym dziełem natchnionej miłości. Jest świadectwem prawdziwej troski o cześć i dbałość Eucharystii i miłości do Chrystusa. Łączy teologię Kościoła z duszpasterską praktyką i życiem duchowym − o książce kard. Burke Thomas McKenny, amerykański wydawca książki.

 „Wobec ogromu łaski Bożej, ofiarowanej nam w darze Eucharystii, wyrażam radość z faktu wydania polskiej edycji książki kardynała Raymonda Burke’a Boża Miłość stała się Ciałem. Ufam, że jej lektura przyczyni się do głębokiej refleksji nad Eucharystią − naszym pokarmem na życie wieczne − i pobudzi serca Czytelników do jeszcze większej wdzięczności wobec Boga, który przyjął ludzkie ciało” – napisał w przedmowie abp Stanisław Gądecki.

Kardynał Raymond Leo Burke przyszedł na świat w 1948 roku w USA. Pełnił funkcje prefekta Najwyższego Trybunału Sygnatury Apostolskiej od 2008 do 2014 roku. Obecnie patron Suwerennego Zakonu Maltańskiego oraz członek Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Autor wielu dzieł, w których opisywał prawo kanoniczne, Eucharystię oraz nabożeństwa do Najświętszego Serca Pana Jezusa, Matki Bożej z Guadalupe oraz o świętości życia.

Joan/Gosc.pl

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net