10 czerwca 2024
Wiadomości

Cenzura w Turcji – Wikipedia zablokowana przez władze

twitter.com/newsjsPL

Turcja zdecydowała się zablokować swoim obywatelom dostęp do najpopularniejszej internetowej encyklopedii. Powód? Oficjalnie chodzi o „względy bezpieczeństwa”, faktycznie przyczyna jest zupełnie inna: nieprzychylne Ankarze treści w Wikipedii.

Władzom tureckim nie spodobały się artykuły dotyczące prezydenta Erdogana, opublikowane w języku niemieckim i angielskim. Chodziło m.in. o treści dotyczące wprowadzonych przez Erdogana zmian w konstytucji, zwiększających uprawnienia prezydenta i zmniejszającym wpływ parlamentu i rządu na decyzje ważne dla państwa. Ankara protestowała także przeciw artykułom opisującym wywierane przez Erdogana naciski na tureckie media. Władze domagały się od Wikipedii sprostowania nieprzychylnych Erdoganowi treści. W odpowiedzi na brak spełnienia żądań, Ankara zdecydowała się po prostu odciąć Turkom dostęp do strony.

– Mimo podejmowanych starań treści błędnie informujące, że Turcja wspiera organizacje terrorystyczne, nie zostały usunięte – poinformowały władze Turcji. – Ponieważ nie jest możliwe usunięcie tylko wybranych treści, zablokowany został dostęp do całej platformy – czytamy dalej. Od wczoraj osoby korzystające z tureckich sieci internetowych nie mogą korzystać z żadnej ze stron należących do Wikimedia. To nie pierwszy przypadek, gdy Turcja blokuje dostęp do „niepoprawnych politycznie” wobec Erdogana stron. Niejednokrotnie uniemożliwiano obywatelom tureckim korzystanie z komunikatorów internetowych i portali społecznościowych, aby utrudnić organizację protestów przeciwko Erdoganowi.

MGOT/tvn24.pl, tvnbis.pl

szkic zastrzeżony przez wydawcę kontrrewolucja.net

Przekaż wieści dalej!

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Więcej artykułów autora - Strona autora

Śledź mnie na:
FacebookYouTube

Kontrrewolucja.net

Zespół portalu Kontrrewolucja.net. Kontakt: kontrrewolucja.net@gmail.com. Jeśli chcesz na wesprzeć, możesz zrobić to za pomocą zrzutki w tym linku: https://zrzutka.pl/fb6n3f

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Witryna wykorzystuje Akismet, aby ograniczyć spam. Dowiedz się więcej jak przetwarzane są dane komentarzy.

Kontrrewolucja.net